Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.08.2017

Poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak o reparacjach wojennych

„Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest zagmatwana; w MSZ dokonaliśmy wstępnych analiz prawnych i one nie są jednoznaczne” - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski. Z wnioskiem o przygotowaniem opinii ws. reparacji wystąpił w połowie lipca poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. O reparacjach wojennych mówili w audycji Rozmowa PR24 poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak i poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Waszczykowski przypomniał, że w 1953 roku rząd PRL podjął decyzję o rezygnacji z odszkodowań. Ale - jak zastrzegł – „wszystko wskazuje na to, że chodzi o rezygnację z odszkodowań od NRD”. Zdaniem Marka Jakubiaka kwota reparacji powinna wynosić prawie 2 biliony euro.

- Ciągle uważamy, że przez naszą wyrozumiałość ktoś będzie lepszy dla nas. Jest wręcz odwrotnie, nas się ma za ignorantów. Jeśli sami siebie nie szanujemy, to dlaczego wymagamy od Niemców, żeby nas szanowali. 73 lata temu Warszawy nie zniszczyli jacyś hitlerowcy czy naziści, tylko Niemcy. Nie ma żadnego protokołu zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych. Jeśli Niemców nie stać na reparacje, to Polskę było stać na odbudowywanie przez 70 lat spalonej przez Niemców Polsk? – pytał retorycznie poseł.

Według Arkadiusza Mularczyka trzeba poczekać na analizę Biura Analiz Sejmowych, ponieważ musi być ona nie do podważenia. - Niemcy 11 krajom Europy płaciły odszkodowania. Z Polską traktatu Niemcy nie podpisały. Dlaczego sprawa reparacji nie była podnoszona przez wcześniejszych premierów? Uważam, że trzeba powołać komisję, która zbada dlaczego przez tak wiele lat rządy nie domagały się reparacji. Afera VAT-owska to kilkadziesiąt miliardów złotych, a reparacje to kilka bilionów dolarów – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Jakubiak, Polacy nie są narodem gorszym. – Przywiązanie do swojego oprawcy to syndrom sztokholmski. My ciągle odbudowujemy to, co Niemcy i Rosjanie nam palą w tym kraju. Ktoś musi nogą tupnąć. Naszą rolą jest upomnieć się o swoje. Jeśli Niemcy nie będą chcieli płacić, to trzeba złożyć wniosek o ich upadłość – przekonywał parlamentarzysta.

W opinii Mularczyka na dzień dzisiejszy trzeba dokonać dokładnej analizy stanu faktycznego. – Trzeba pokazać społeczności polskiej i międzynarodowej jak to wyglądało. Gdy ludzie zobaczą jak było, to sami będą się domagać rozliczenia wszystkich polityków. Trzeba dokonać wyliczenia strat osobowych, materialnych, ludzkich i wycenić pracę niewolniczą. 200 tysięcy osób zostało inwalidami po wojnie, 600 tys. przetrwało niewolniczą pracę w obozach, 2 mln zostało wysiedlone. Z tego tytułu nigdy nie otrzymaliśmy odszkodowania – wskazywał poseł PiS.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/PAP

______________________

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 15:35