Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.11.2017

Północ-Południe: Sejm pracuje nad zmianami w sądownictwie

Sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad przygotowanym przez prezydenta projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło siedem poprawek, które zostały przyjęte. Komisja rekomendowała przyjęcie projektu. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Piotrem Andrzejewskim, członkiem Trybunału Stanu.  
Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (L) oraz wiceprzewodniczący Andrzej Matusiewicz (P) podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka,Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (L) oraz wiceprzewodniczący Andrzej Matusiewicz (P) podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, PAP/Tomasz Gzell

Przyjęto m.in. poprawkę w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z nią, gdy Sejmowi nie uda się wyłonić członków KRS na czteroletnią kadencję większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, wtedy izba wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, głosując na wcześniej zgłoszoną listę. Kluby poselskie będą mogły zgłosić do dziewięciu kandydatów. Następnie komisja sejmowa wybiera łącznie 15 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, z zastrzeżeniem, że każdy klub musi mieć na niej co najmniej jedną wskazaną osobę.

Posłowie przyjęli też poprawkę, która zakłada, że kandydatów do KRS, oprócz grupy dwóch tysięcy obywateli i 25 sędziów, może też zgłaszać grupa 25 prokuratorów, radców prawnych, adwokatów lub notariuszy. Poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.

Po zakończeniu prac nad zmianami w KRS, komisja sprawiedliwości zajęła się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej.

Więcej w rozmowie z Piotrem Andrzejewskim.

Gościem audycji była również Elżbieta Rogowska. Przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówiła o sprawie obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego. Dzieło, uznawane za stratę wojenną, miało zostać sprzedane londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Ostatecznie obiekt został wycofany z licytacji. Polska teraz będzie starała się dzieło odzyskać.

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ws. Schroegera 72 i starcie drugiej edycji programu „Senior Plus”.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Prowadzenie: Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

__________________________

Data emisji: 27.11.17

Godzina emisji: 21.00