Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.12.2017

Sędzia Trybunału Stanu: wetowanie po raz drugi ustaw oznaczałoby koniec reformy

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Na posiedzeniu rozpatrywano miedzy innymi zapis dotyczący skargi nadzwyczajnej. O ustawach reformujących sądownictwo mówili w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak, ekspert prawa konstytucyjnego i sędzia Trybunału Stanu, a także mec. Adam Tomczyński, prawnik, były sędzia. 
Wetowanie projektu ustawy po raz drugi oznaczałoby koniec reformyWetowanie projektu ustawy po raz drugi oznaczałoby koniec reformyPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • 01.12.2017 prof. Bogusław Banaszak: „Nie po to przez tyle czasu szukano kompromisu, by teraz poza niego wyjść”.
  • 01.12.17 Mec. Adam Tomczyński
Czytaj także

Zdaniem prof. Bogusława Banaszaka, droga do przegłosowania projektu reformy wymiaru sprawiedliwości jest prosta.  W komisji dwukrotną większością głosów przeszły poprawki. W Sejmie i Senacie też będzie większość. Wydaje się, że poprawki nie przekroczyły granic wytyczonych przez prezydenta. Nie po to przez tyle czasu szukano kompromisu, by teraz poza niego wyjść. Wetowanie po raz drugi oznaczałoby koniec reformy. Ze względu na oczekiwania społeczne prezydent by tego nie zrobił – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W podobnym tonie wypowiadał się na naszej antenie mec. Adam Tomczyński. W jego opinii, Andrzej Duda nie zdecyduje się na zawetowanie ustaw reformujących sądownictwo. – Wydaje się, że nie ma takiej obawy. Poprawki wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość to zmiany drugorzędne. Są one istotne, ale nie zmieniają kształtu projektów zaproponowanych przez prezydenta. W związku z tym, weta nie należy się spodziewać – podkreślał prawnik. 

Według prof. Banaszaka, w wyborze do KRS można zastosować podobne rozwiązania jak przy wyborze sędziów Trybunału Stanu. – Regulamin Sejmu nie przewiduje głosowań na konkretnych kandydatów do KRS. Można się powołać na zwyczaj, że partie uzgadniają na jedną listę kandydatów, w odpowiednich proporcjach do liczby miejsc w Sejmie. Tak się wybiera Trybunał Stanu. Opozycja powinna przedstawić swoich kandydatów, a jeśli nie zechce, to będzie problem. Jeśli opozycja ma mniejszość w parlamencie, to będzie mogła wybrać mniejszość członków KRS – mówił prof. Banaszak.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł sie również do instyucji skargi nadzwyczajnej. – Będzie tylko wtedy uruchomiona, gdy zwróci się o to obywatel, a podmiot, który może skargę uruchomić, zauważy wątpliwości przy wyroku. Ten podmiot musi zobaczyć czy zostały naruszone prawa konstytucyjne. W innych demokracjach skarga jest po to, by móc dochodzić swoich praw, nawet wtedy, kiedy mamy prawomocne orzeczenie, ale gdy ono łamie konstytucję – wskazywał prof. Bogusław Banaszak.

Więcej w rozmowach z ekspertami.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 01.12.2017

Godzina emisji: 11:12