Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.01.2018

Sprawa restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego. "Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny"

- Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować – dodał politolog.

Polska jest jednym z krajów, na które – po przyjęciu tej ustawy przez Izbę Reprezentantów i po jej podpisaniu przez prezydenta Trumpa – mogą być wywierane naciski w sprawie tzw. mienia bezspadkowego. Wszystko za sprawą ustawy Act S.447, czyli Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017. - Ustawa dotyczy osób, które zginęły w Holokauście i nie pozostawili po sobie spadkobierców – tłumaczył dr Targalski. Jest to realizacja postanowień tzw. Deklaracji Terezińskiej, którą przedstawiciele Polski i 45 krajów podpisali podczas konferencji poświęconej holocaustowi, a zorganizowanej przez Republikę Czeską w dniach 26-30 czerwca 2009 r.

Zdaniem dr Jerzego Targalskiego ustawa ta słusznie wzbudza emocje, ale jak podkreślił gość audycji PR24 warto zachować proporcje. - 12 grudnia ustawa została przegłosowana przez Senat i trafiła do Kongresu. W tej chwili jest przedmiotem poprawek komisji zagranicznej Kongresu, a kiedy prace zostaną ukończone – Kongres może ją odrzucić, a jeśli uchwali, to dopiero wówczas trafi na biurko prezydenta Donalda Trumpa – zaznaczył politolog.

Nieprawdą jest to o czym piszą media, że ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. – Ten alarm, jest elementem gry politycznej i biznesu medialnego – tłumaczył dr Targalski. - Zapisy ustawy są bardzo ogólne i tak sformułowane, że możliwe są różne interpretacje. Ponieważ dotyczy 46 krajów, trudno wyliczać dokładne sumy mienia spadkowego. Istotne jest jednak to, że ten kto będzie bardziej lobbował, będzie mniej dotknięty ewentualnymi sankcjami – dodał ekspert i podkreślił, że teraz jest czas, aby rząd zaczął interweniować.

O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił także poseł Marek Suski: 

- Ustawy, nawet naszego największego sojusznika, nie obowiązują w Polsce - podkreślił we wtorek szef gabinetu premiera Marek Suski pytany o przyjęcie przez Senat USA ustawy 447, która ma ułatwić odzyskiwanie majątków żydowskich utraconych w trakcie II wojny światowej.

"Póki co ustawy, nawet naszego największego sojusznika, nie obowiązują w Polsce" - powiedział Suski. Jego zdaniem, w Stanach Zjednoczonych podważana jest zgodność ustawy 447 z amerykańską Konstytucją.

Suski podkreślił też, że Polska ma bardzo dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że w oficjalnych rozmowach z wysokimi przedstawicielami amerykańskiej administracji, temat poruszany w ustawie 447 nigdy nie był podejmowany. "Rozmawiamy o współpracy w ramach NATO, w ramach rozwijania współpracy gospodarczej" - podkreślił.

"Jeśli są jakieś skutki wojny, to należałoby się zgłaszać do agresora, a nie do ofiary" - powiedział szef gabinetu premiera.

Gospodarzem audycji był Dorota Kania.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 16.01.18

Godzina emisji: 6.42