Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 05.03.2018

Wybory do KRS zbojkotowane przez część opozycji i sędziów

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się wyborem nowych członków do Krajowej Rady Sądownictwa. Z możliwości wskazania swoich kandydatów skorzystały dwa kluby poselskie: PiS oraz Kukiz'15. Lista liczy 15 sędziów. O wyborze nowego składu KRS mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu) i Tomasz Pietrygi („Rzeczpospolita”).
Posłuchaj
  • 05.03.2018 Piotr Andrzejewski i Tomasz Pietryga o wyborze nowych członków KRS
Czytaj także

Do Sejmu wpłynęło łącznie 18 nazwisk kandydatów, ale nie wszyscy otrzymali poparcie klubów. Te mogły desygnować swoich pretendentów do czwartku. Swoich kandydatów na członków KRS nie wybrały: PO, Nowoczesna oraz PSL.

Po zaopiniowaniu listy przez komisję, we wtorek Sejm dokona wyboru nowych członków KRS. Zgodnie z prezydencką ustawą, posłowie mają wybierać nowych sędziów większością trzech piątych posłów. Jeśli wybór okaże się nieskuteczny, o wyborze decydować ma bezwzględna większość głosów.

Zdaniem Piotra Andrzejewskiego sądownictwo było dotąd zamknięte na wpływy z zewnątrz. – Konstytucja ewidentnie to co dotyczy ukształtowania sposobu działania i wyboru KRS odsyła do władzy ustawodawczej i tak się tez stało. Rozwiązania, które przyjął parlament wybrany przez naród odpowiada przepisom w innych krajach europejskich. W jakimś sensie narusza tym samy sobiepaństwo dotychczasowych struktur sądownictwa – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według sędziego Trybunał Stanu działania sędziów, którzy wzywali do bojkotu nowego KRS są destrukcyjne. – Podobnie sędziowie nawoływali, by bojkotować orzekanie w sprawach lustracyjnych. Gdy takie będzie stanowisko niektórych reprezentantów środowiska sędziowskiego, to my musimy z radością przyjąć, że będą oni przeniesieni w stan spoczynku – mówił Andrzejewski.

W ocenie Tomasza Pietrygi ta sprawa jest złożona. – Nie mam większych zastrzeżeń do zmiany ustawy o KRS, zarzuty wydają mi się chybione. Nie podoba mi się w jaki sposób to zostało rozegrane na końcu, że nie udało się zjednać środowiska sędziowskiego, które zbojkotowało wybory do KRS. 18 zgłoszeń na 10 tys. sędziów to porażka i słaba legitymacja. Ministerstwo Sprawiedliwości powinno podejść z większą otwartością do tej sprawy i zyskać poparcie sędziów – wskazywał dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 05.03.2018

Godzina emisji: 13:45