Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 11.06.2018

Rusza program "Dobry start". Komentarze

Z programu "Dobry start", który ma wspierać rodzinę w zakupie wyposażenia dla uczniów, skorzysta ponad 4 mln dzieci – poinformowała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W poniedziałek w całej Polsce ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Chudkiewicza (Tygodnik Solidarność) i Jerzego Mosonia (Fundacja Fibre).
Posłuchaj
  • 11.08.18 Maciej Chudkiewicz o programie "Dobry start"
  • 11.06.18 Komentarz Jerzego Mosonia
Czytaj także

Wnioski drogą internetową będzie można składać już od 1 lipca, a od 1 sierpnia - w formie papierowej. "Nieprzekraczalny termin na złożenie wniosków to 30 listopada" - podkreśliła minister Elżbieta Rafalska. "Wszystkie rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, mogą liczyć na wypłaty do 30 września. Myślę, że ci, którzy złożą w lipcu, mogą liczyć na to, że samorząd może nawet dokonać wypłat szybciej" - dodała.

Dzięki programowi rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, książek, czy odzieży na nowy rok szkolny.

Maciej Chudkiewicz przypomniał, że od lat rodzice apelują o to, aby rząd pomógł im w wychowywaniu dzieci. - Koszt wychowania dziecka w Polsce jest bardzo wysoki. Według centrum im. Adam Smitha jest to ok. 200 tys. złotych do 18 roku życia dziecka. Każda forma pomocy ze strony rządu jest wskazana. Tak też robią państwa bardziej rozwinięte, zwłaszcza te, które poradziły sobie z problemami demograficznymi - powiedział publicysta. Jak podkreślił państwo nie jest od tego aby zastąpić rodziców, ale by rodzicom pomóc. 

Zdaniem Jerzego Mosonia Prawo i Sprawiedliwość to jedyny partia po 1990 roku, która realizuje obietnice wyborcze. - 300 złotych miesięcznie to pompowanie popytu wewnętrznego. Do tej pory to się świetnie sprawdzało. Dzięki temu Polska rośnie w siłę, ale to ma swoje granice. Musimy wyrównać popyt wewnętrzny z eksportem - komentował.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że wnioski o wsparcie złoży 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt wprowadzenia programu w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

PAP/ka

____________________ 

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 22:11