Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 23.04.2013

Misja na Marsa, łazik stołowy i robo krasnal

Poszukaj nowego życia na Marsie stworzonym przez siebie pojazdem i ocal Bazę Badawczą.
Misja na Marsa, łazik stołowy i robo krasnalTwoj Robot.pl

Pokaz Cogni Monk, Monika Kirol (TwójRobot.pl):

Misja na Marsa to idealne zobrazowanie obecnej myśli robotycznej. Ze szczególnym uwzględnieniem Łazików. Służą one do badania obszarów Marsa w poszukiwaniu nowego życia. Dzisiaj młodzi inżynierowie będą mieli okazję do stworzenia własnych pojazdów. Celem ich Misji będzie ocalenie Bazy Badawczej.

Przez cały dzień będziemy poszukiwać mistrza, który ułoży kostkę Rubika szybciej niż nasz robot. Każdy będzie miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Dla zwycięzców przewidziane są specjalne nagrody.

Będzie także o różnorodności zastosowania robotów w życiu codziennym jest tak olbrzymia, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Aby choć częśiowo zobrazować potęgę robotyki zademonstrujemy film edukacyjny z przykładami, a także najprawdziwsze roboty takie jak: robot sprzątający, robot śledzący, robot tańczący, robot układający kostkę Rubika, robot imitujący zachowania i wygląd zwierząt.

Zobaczymy maszynęTrurla oraz robo krasnala, czyli robota wyposażonego w 2 czujniki podczerwieni, dzięki którym identyfikuje położenie linii. Podczas prezentacji przedstawiamy zmysły robotów w porównaniu do ludzkich. Uczestnicy będą mieli za zadanie odpowiednio podpiąć kable tak, aby robot mógł poprawnie wykonać zadanie. Skupimy się na rozróżnieniu sygnałów wejściowych i wyjściowych w analogii do bodźców docierających i wychodzących z ludzkiego mózgu. Pokaz nawiązuję także do słynnego konkursu Line Follower.

Pokazany będzie robot do pomiaru wzrostu wyposażony w czujnik ultradźwiękowy, który dzięki odpowiedniemu obliczaniu dokonuje pomiaru wzrostu użytkownika i przedstawia wynik na wyświetlaczu. W tym pokazie prezentujemy czujnik ultradźwiękowy w analogii do ludzkiego ucha.

Łazik stołowy - do budowy tego robota zastosowano trzy czujniki podczerwieni, które identyfikują położenie robota względem stołu. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu robot wykrywa krawędź i odpowiednio steruje silnikami, aby uniknąć uszkodzenia. Prezentacja ukazuje szereg możliwości zastosowania czujników podczerwieni w szczególności dla osób niewidomych.