Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 07.05.2014

Europejski Kongres Gospodarczy. Kluczowe kwestie to energetyka i inwestycje zagraniczne

W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. To jedno z najważniejszych spotkań świata gospodarki i biznesu w Europie.
Europejski Kongres Gospodarczy Europejski Kongres Gospodarczymedia.eecpoland.eu/
Posłuchaj
  • W audycji Po Pierwsze Ekonomia o Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiał Krzysztof Rzyman
  • Gospodarczy Temat Dnia: atrakcyjność inwestycyjna Polski opłaca się wszystkim
Czytaj także

Europejski Kongres Gospodarczy jest okazją do poważnej rozmowy o Unii Europejskiej, Europie Centralnej i Polsce.  - Nasz kraj jest częścią Unii Europejskiej, więc wiele tematów, które są ważne z naszego punktu widzenia są także istotne dla całej Unii Europejskiej. Europejski Kongres Gospodarczy jest postrzegany jako jedno z wiodących imprez tego typu w Europie. Do Katowic przyjechało blisko 6 tys. gości. Uczestniczy reprezentują nie tylko kraje europejskie, są także przedstawiciele gospodarek Chin, Afryki i Ameryki – wyjaśnia Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości oraz inicjator i organizator kongresu.

Kluczowe kwestie to energetyka

Uczestnicy kongresu zajmą się m.in. porozumieniem między Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi. - A umowa może zmienić światową gospodarkę – uważa Wojciech Kuśpik.

Wśród innych tematów poruszanych w trakcie kongresu będzie konkurencyjność oraz polityka przemysłowa i energetyczna UE. Niezależność energetyczna i gospodarka nisko emisyjna to niezwykle ważne tematy dla każdego kraju, a dla Polski szczególnie.

Jak mówił Janusz Steinhoff na antenie Polskiego Radia, decyzje dotyczące klimatu powinny być podejmowane w jak najszerszym gronie. A kongres w Katowicach może być okazją do przekonania innych państw do polskiego punktu widzenia. – Polscy przedsiębiorcy nie chcą by ma skutek podnoszenia już dość ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla, doszło do alokacji przemysłu z Unii Europejskiej poza granice wspólnoty. Warto pamiętać, że byłoby to ze szkodą dla konkurencyjności europejskich gospodarek. Dlatego musimy szukać partnerów – wyjaśniał Steinhoff.

25 lat inwestycji zagranicznych

W ramach 6 już Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się także podsumowanie 25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce.  - W ciągu 25 lat mieliśmy różne rządy. Wszystkie jednak trzymały się na szczęście jednej zasady - otwartych drzwi dla inwestycji zagranicznych. Prawie 60 proc. polskiego eksportu tworzą polskie firmy z kapitałem zagranicznym. Wystarczy zwrócić uwagę jakie są nasze narodowe specjalności, jeśli chodzi o produkcję i eksport. Są to między innymi przemysł samochodowy i lotniczy oraz centra nowoczesnych usług finansowych. Tysiące miejsc pracy powstało właśnie dzięki kapitałowi zagranicznemu. A będzie jeszcze więcej, temu służy m.in. kongres w Katowicach – mówi Sławomir Najman z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz partner kongresu.

Okazja do spotkań

Jak podkreśla Wojciech Kuśpik Europejski Kongres Gospodarczy to okazja do spotkania się przedstawicieli biznesu z całej Europy i nie tylko. – Stworzyliśmy ogromną platformę dla bezpośrednich kontaktów. Są one początkiem konkretnych inwestycji i projektów – dodaje.

Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do piątku.

Patronat medialny nad 6. Europejskim Kongresem Gospodarczym objęło Polskie Radio.

Krzysztof Rzyman, abo