Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 08.05.2013

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.

Wszystko zaczęło się w 1999 roku w małym miasteczku w stanie Kansas. Cztery nastolatki przeczytały w gazecie artykuł o Irenie Sendlerowej i w ramach olimpiady historycznej wystawiły o niej sztukę "Życie w słoiku”.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>
Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zostało wystawione ponad dwieście razy w całej Ameryce. W 2001 roku licealistki spotkały się w Warszawie z Ireną Sendlerową. - Nigdy tego nie zapomnę. Usiadłyśmy dookoła niej i powiedziałyśmy jej, że jest naszą bohaterką. Ona odpowiedziała, że każdy na jej miejscu zrobiłby to samo. Ale przecież nikt nie dokonał tego, co zrobiła ona - mówi Polskiemu Radiu Megan Stewart-Felt, jedna z ówczesnych licealistek, dzisiaj dyrektor ośrodka zajmującego się promocją bohaterów z czasów wojny.
Autor książki "Życie w słoiku” Jack Mayer to potomek niemieckich Żydów uratowanych z Holokaustu. Z zawodu jest pediatrą. Jak mówi Polskiemu Radiu, książka jest historią Ireny Sendlerowej ale także opowieścią o wytrwałości nastolatek, dzięki którym Amerykanie dowiedzieli się o bohaterskiej Polce. - Dwie 14-latki i 16-latka zmieniły historię. To opowieść o tym, jak pojedynczy ludzie mogą zmienić świat. Tak jak Irena Sendlerowa - dodaje Jack Mayer.
Dzięki czterem dziewczynom o projekcie, ale też o Irenie Sendlerowej w Stanach Zjednoczonych napisano półtora tysiąca artykułów i nakręcono kilka filmów.
Autor książki Jack Mayer z okazji premiery przyjechał do Warszawy. W środę 8 maja o 17 spotka się z czytelnikami w EMPIK-u na Marszałkowskiej. W dyskusji weźmie też udział Elżbieta Ficowska, jedna z uratowanych przez Irenę Sendlerową.
Książka "Życie w Słoiku” ukazała się nakładem wydawnictwa AMF Plus. W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała życie 2,5 tysiąca Żydów z warszawskiego getta.

to