Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 28.06.2013

"Ptasie ulice" - nostalgiczne opowiadania o utraconej tradycji żydowskiej Warszawy

- "Ptasie ulice" są pięknie skonstruowaną opowieścią o przeszłości, o tysiącach cieni, które wracają w to samo miejsce, nie dają się wymazać z pamięci - mówi Michał Nogaś o książce Piotra Pazińskiego.
Warszawa 1938 r. Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki Image Before My Eyes. A Photographic History of Jewish Life in Poland 1864-1939Warszawa 1938 r. Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki "Image Before My Eyes. A Photographic History of Jewish Life in Poland 1864-1939" Fot.: PAP/CAF-reprodukcja
Posłuchaj
  • Michał Nogaś o książce "Ptasie ulice" Piotra Pazińskiego (Trójkowy Znak Jakości)
Czytaj także

/

W "Ptasich ulicach" Piotr Paziński powraca do tematyki znanej z jego poprzedniej książki "Pensjonat". Pisze o utraconej tradycji żydowskiej Warszawy, o nieobecności i odchodzeniu bliskich. Sugestywnie łącząc warszawskie tu i teraz z biblijną przypowieścią, czasem ironizując, tworzy przejmującą metaforę żydowskiego losu.

Michał Nogaś mówi, że w tej książce pamięć jest jednym ze słów-kluczy. - Spotykamy w tych opowiadaniach człowieka, który narodził się już po największej tragedii, czyli po zagładzie. I teraz błądzi, kluczy, szuka opowieści, próbuje usilnie zrekonstruować ten wysadzony w powietrze, zniszczony, spalony, zagazowany świat - opowiada dziennikarz.

Piotr Paziński - pisarz, filozof, naczelny redaktor żydowskiego dwumiesięcznika "Midrasz", autor książek o Jamesie Joysie. Za swoją debiutancką powieść "Pensjonat" (2009) został nagrodzony Paszportem "Polityki" i Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, był też nominowany do Nike.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45.

(pg/mat. promocyjne)