Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Aneta Hołówek 14.09.2013

Tadeusz Olszański o Stanisławowie: Polacy, Rusini i Żydzi tam żyli w zgodzie

- Stanisławów był wyjątkowym miejscem. Konflikty narodowościowe były obecne we Lwowie czy na Wołyniu, a u nas wszystkie narodowości żyły wspólnie - wspomina w "Godzinie prawdy" przedwojenne Kresy Tadeusz Olszański.
Dziennikarz Tadeusz Olszański podczas spotkania z przyjaciółmi, dziennikarzami  zorganizowanego z okazji 70. urodzinDziennikarz Tadeusz Olszański podczas spotkania z przyjaciółmi, dziennikarzami zorganizowanego z okazji 70. urodzin PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Tadeusz Olszański o Stanisławowie: Polacy, Rusini i Żydzi tam żyli w zgodzie (Godzina prawdy/Trójka)
Czytaj także

W swoich opowieściach o Stanisławowie przedstawia on obraz miejscowości jako centrum narodu polskiego. Autor zabiera nas w nostalgiczną podróż do miasta swojego dzieciństwa - Stanisławowa, dziś Iwano-Frankowska w zachodniej Ukrainie. Do miasta, w którym obok siebie w zgodzie, a nawet przyjaźni, w jednej kamienicy mieszkały rodziny Polaków, Rusinów i Żydów.

- To, co w mojej pamięci pozostało, to ogromna tolerancja, jaką było czuć w tym mieście - opowiada na antenie Trójki Tadeusz Olszański. - Stanisławów stanowił wyjątek. Konflikty narodowościowe były obecne we Lwowie czy na Wołyniu, a u nas wszystkie narodowości wspólnie żyły, tworzyły, bywały w teatrach - dodaje.

Po napisaniu książki "Kresy Kresów. Stanisławów” okazało się, że opowieść Tadeusza Olszańskiego tak zafascynowała czytelników, że napisanie części drugiej stało się konieczne. - Odezwali się do mnie ludzie ze Stanisławowa, rozrzuceni po całym świecie - opowiada Tadeusz Olszański. - Zaczęły nadchodzić listy, wspomnienia, zdjęcia. Dlatego musiałem napisać drugą część "Kresy kresów. Stanisławów wciąż żyje”- dodaje.

Tadeusz Olszański opowiada o życiu w Stanisławowie. O kosmopolitycznym dzieciństwie, wojnie, wojennej tułaczce i fascynacji Węgrami. Zapraszamy do wysłuchania audycji. Z Tadeuszem Olszańskim rozmawiał Michał Olszański, a zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa...

Tadeusz Olszański jest polskim dziennikarzem, publicystą, tłumaczem. Specjalizuje się głównie w tematyce Węgier oraz sporcie. Wielokrotnie relacjonował igrzyska olimpijskie. Jest również autorem wielu książek o tematyce sportowej. Dokonał także około 40 przekładów literatury węgierskiej, w tym "Chłopców z placu broni" Ferenca Molnára i "Byłem asystentem doktora Mengele" Miklosa Nyiszli. W latach 1986-1990 był również dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie. Swoją fascynację narodem, kulturą i kuchnią węgierską opisał w przewodniku kulinarnym "Nobel dla papryki". W latach 1990-1994 pracował jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech oraz w Jugosławii.

Wszystkie audycje z cyklu "Godzina prawdy" znajdziesz TU<<<

"Godzina prawdy" to audycja pełna prawdziwych emocji. Michał Olszański rozmawia z ludźmi, w których życiu wydarzyły się niezwykłe historie. Musieli podjąć trudne i odważne decyzje, walczyć ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek, o 12.05.