Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 15.06.2019

Bartosz Konopka: "Krew Boga" to film bardzo postmodernistyczny

– Sięgaliśmy do wielu źródeł historycznych, ale też i do wielu innych filmów. Jednym z nich było "Apocalypto", gdzie nie tłumaczono języka tubylców, co mi się spodobało. Wzięliśmy język staropruski i okazało się, że to fajny materiał dla aktorów, ale i pomaga się wczuć widzowi – opowiada Bartosz Konopka, reżyser filmu "Krew Boga".
Posłuchaj
  • "Krew Boga", czyli kino intrygujące, nie tylko wizualnie (Trójkowo, filmowo)
Czytaj także

"Krew Boga" to najnowsze dzieło Bartosza Konopki, twórcy nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku". Ten, ze wszech miar wyjątkowy i odbiegający estetyką od poprzednich dzieł reżysera, obraz jest osadzoną w czasach średniowiecza, lecz niepozbawioną współczesnego wymiaru, refleksją na temat wiary i Kościoła oraz przemocy i tolerancji. W formie przypomina bezkompromisowe dzieła Nicolasa Windinga Refna czy serialowy hit "Gra o tron". W rolach głównych w filmie występują: Krzysztof Pieczyński, Karol Bernacki, Jacek Koman, Wiktoria Gorodeckaja (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie) i znani w Europie belgijscy aktorzy Jan Bijvoet i Jeroen Perceval oraz jeden z najoryginalniejszych współczesnych performerów – Francuz Olivier de Sagazan. Nominowaną do Złotych Lwów "Krew Boga" doceniono podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia Jacka Podgórskiego. Obraz znalazł się też w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Dlaczego zdjęcia do "Krwi Boga" trwały aż dwa lata? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również:

  • 38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film";
  • Przegląd Filmów o Tematyce Muzycznej "Kinogranie" w Augustowie (24-28.06): rozmowa z Bartkiem Świerkowskim z DKF Kinochłon – zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Bartosz Konopka (reżyser, filmoznawca, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Bartek Świerkowski (autor DKF Kinochłon), Paulina Zacharek (historyczka sztuki, kuratorka wystaw, muzealniczka od lat zajmująca się tematyką animacji), Anna Kot (rzeczniczka Festiwalu Młodzi i Film)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 16.09

mat. prasowe/ml/gs