Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 16.05.2011

Cannes na półmetku. Niemy, czarno-biały film faworytem?

Długą 10 minutową owacją na stojąco zakończyła się projekcja filmu "The Artist". Jeden z czołowych krytyków powiedział Polskiemu Radiu, że film ten zasługuje na Złotą Palmę.
Posłuchaj
  • Tomasz Siemieński (IAR) - The Artist
  • Tomasz Siemieński (IAR) - Dziecko z rowerem
  • Tomasz Siemieński (IAR) - Piraci z Karaibów 4
  • Tomasz Siemieński (IAR) - Michael
Czytaj także

Ta opowieść o zmierzchu kina niemego i jego gwiazd została podana w konwencji właśnie... kina niemego. To równocześnie komedia pełna zabawnych gagów, wzruszający melodramat w stylu starego, wielkiego kina amerykańskiego i dramatyczna refleksja nad przemijaniem czasu, sławy i sukcesu.

Dramaty dzieci - porzucenie

Publiczność i krytycy na festiwalu filmowym w Cannes dobrze przyjęli nowy film braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne "Dziecko z rowerem". Belgijscy filmowcy należą do ścisłej elity dwukrotnych laureatów "Złotej Palmy".  Ich najnowsze dzieło opowiada o losach chłopca porzuconego przez zmagającego się z biedą ojca.

Film skupia się bardziej na osobistym dramacie chłopca niż na tle społecznym opowiadanej  historii.  Obraz zrealizowany jest bez zbędnych ozdobników i bez melodramatycznych efektów dzięki czemu jego wymowa jest wyjątkowo mocna.

Dramaty dzieci - pedofilia

Publiczność w Cannes obejrzała już także film "Polisse". To bardzo realistyczny obraz o pracy brygady paryskiej policji, zajmującej się przestępstwami przeciwko dzieciom. Francuska reżyserka i aktorka o pseudonimie Maiwenn pokazała nie tylko dramaty dzieci, ale również spustoszenie, jakie praca powoduje w życiu i psychice policjantów.

Podczas konferencji prasowej Maiwenn wyjaśniła, skąd wziął się nieco dziwny tytuł filmu. To po prostu słowo "policja", ale napisane z błędem ortograficznym. Tak, jakby pisało je dziecko, bo właśnie dzieci, obok policjantów, są w centrum uwagi autorki tego świetnie zrealizowanego i pełnego humanizmu filmu.

Dramaty dzieci -porwania

Markus Schleinzer - reżyser wygwizdanego w Cannes filmu  "Michael" powiedział, że mimo wszystko jest szczęśliwy, iż jego film został pokazany na festiwalu.

Jego debiutancki obraz okazuje mężczyznę przetrzymującego w piwnicy chłopca.  Film nie przynosi odpowiedzi o dalszy los chłopca.  Na konferencji prasowej reżyser w odpowiadając na pytanie Polskiego Radia powiedział:

-  Wybrałem takie zakończenie świadomie. Ten moment, gdy matka otwiera drzwi piwnicy i nie wiemy, czy za tym drzwiami chłopiec jeszcze żyje, jest ostatnim momentem, w którym ten mężczyzna pedofil może utrzymać jako prawdziwą tę napisaną przez siebie własną biografię – podkreślił reżyser.

Nie tylko kino artystyczne

Chwilą odpoczynku dla recenzentów podczas festiwalu stanowiła m.in. premiera czwartej części Piratów z Karaibów. Film był pokazywany w Cannes poza konkursem.

gs