Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 29.11.2012

Reżyser "Pokłosia" bierze się za film o Kuklińskim

Władysław Pasikowski rozpocznie w styczniu zdjęcia do filmu fabularnego "Jack Strong" o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim.
Ostatnia legitymacja wojskowa pułkownika KuklińskiegoOstatnia legitymacja wojskowa pułkownika KuklińskiegoWikipedia/Toudi

Zobacz - Radia Wolności>>>

Scenariusz filmu, napisany przez Pasikowskiego, "powstał na podstawie nieznanych dotąd materiałów z archiwów IPN, dokumentów operacyjnych CIA oraz relacji żyjących świadków historii, m.in. Davida Fordena - oficera prowadzącego pułkownika Kuklińskiego ze strony CIA" - wyjaśnił dystrybutor filmu, firma ITI Cinema.
"Jack Strong" to film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny - czytamy w opisie podanym przez ITI Cinema.

Informacje o obsadzie aktorskiej podane zostaną na początku stycznia - zapowiedział dystrybutor. Wiadomo już natomiast, że autorką zdjęć będzie Magdalena Górka.

***

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Posłuchaj cyklu "Kulisy stanu wojennego”, nadanego przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa z 9 kwietnia 1987 roku. Jest to zapis wywiadu, którego płk Kukliński udzielił paryskiemu miesięcznikowi "Kultura”. Wyjaśnił w nim m.in. co go skłoniło do zabrania głosu długim milczeniu i dlaczego po swojej ucieczce na Zachód w 1981 roku nie ostrzegł "Solidarności” o planach wprowadzenia stanu wojennego, którego przygotowania śledził przy boku gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

mr