Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 11.03.2014

Bajka w obliczu wojny. Co chciała powiedzieć "mama Muminków"?

Książki o Muminkach są nie tylko w kanonie najważniejszych lektur dla dzieci, ale również dorosłych. Tove Jansson na pomysł napisania cyklu wpadła w czasie wojny - myślała o nich jako o idylli, która kontrastowała z ówczesną rzeczywistością.
Wizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson w Łodzi w 1978 roku. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Na zdjęciu autorka z figurką MuminkaWizyta fińskiej pisarki, ilustratorki, autorki cyklu książek dla dzieci o Muminkach Tove Jansson w Łodzi w 1978 roku. Podczas wizyty pisarka odwiedziła Studio Małych Form Filmowych, w którym rozpoczęto ekranizację serii opowiadań o Muminkach. Na zdjęciu autorka z figurką MuminkaPAP/Woody Ochnio

Boel Westin, autorka wydanej u nas kilkanaście miesięcy temu książki biograficznej "Tove Jansson. Mama Muminków” poznała się z Tove Jansson, bo pisała na jej temat doktorat i została zaproszona przez autorkę Muminków do Helsinek na spotkanie. - Była tak przyjazną osobą, że pomimo mej wstydliwości już przy pierwszym zetknięciu udało się przełamać lody. Właśnie dlatego, że była sławna, z czasem zaczęła się wycofywać z życia publicznego i odmawiać różnych wizyt, ale przez cały czas pisała wiele listów, więc kontakt korespondencyjny był intensywny - mówi autorka biografii Tove Jansson.
Pierwsze Muminki, o których Jansson dowiedziała się od wujka, miały być ludożercami. W kolejnej wersji przedstawiane były jako czarne trolle, aż skończyło się na przytulance. Co sprawiło, że doszło do takiej ewolucji tych postaci? - Przemiana rozopczęła się, gdy zaczęły powstawać książki. Wtedy Muminki stały się bardziej miękkie i przyjazne, przede wszystkim zmieniły kolor z czarnego na biały ze skórą o fakturze aksamitu - opowiada Boel Westin.
Tove Jansson pochodziła z artystycznej rodziny. Jej rodzice i młodsi bracia zajmowali się sztuką. - Sztuka była w jej domu najważniejsza, mówiło się o niej jak o czymś świętym. Młoda Tove właściwie nie myślała o swojej przyszłości inaczej niż w kategoriach życia artystki. Bardzo wcześnie zaczęła pisać i uprawiać sztukę pod każdą postacią - wyjaśnia Westin.

Muminkowa
Muminkowa okupacja studia Trójki

Autorka biografii Tove Jansson opowiada, że na pomysł napisania cyklu o Muminkach pisarka wpadła w czasie wojny i miały być one idyllą, która kontrastowała z ówczesną rzeczywistością. - W zasadzie w każdej książce o Muminkach jest jakaś katastrofa, a dopiero później zaczynają się one robić coraz bardziej jasne jak w przypadku "Lata w dolinie Muminków" - mówi Boel Westin.
Czy Buka jest jedynym trollem w książkach o Muminkach? Skąd wziął się pomysł na napisanie książki? Kiedy powstawał ten cykl? Co mają wspólnego Muminki z trollami? Posłuchaj całej rozmowy.

Za pięć miesięcy, 9 sierpnia 2014 roku, upłynie sto lat od narodzin Tove Jansson (1914-2001) - malarki i pisarki szwedzkiej (a właściwie szwedzko-fińskiej), która w latach 1945-1980 stworzyła cykl powieści, a także opowiadań i komiksów o Muminkach. Już w drugiej połowie lat 50. jego popularność przesłoniła inne dokonania Jansson, która w prywatnych zapiskach odgrażała się co pewien czas: "nigdy więcej trolli!”.

Prawdziwa mama Muminków>>>

Rozmowę tłumaczyła Justyna Czechowska.

"Klub Trójki" prowadził Jerzy Sosnowski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mk)