Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 11.07.2014

"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!

Dziś w audycji "Trójkowy Znak Jakości" mówiliśmy o książce "Stigma", opowiadającej o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
Jedno z zdjęć projektu StigmaJedno z zdjęć projektu "Stigma"© Adam Lach, www.projectstigma.com, www.lachadam.com, www.napoimages.com All rights reserved.

Bohaterami "Stigmy" są ludzie o niezwykłych historiach. Grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek.

Książka jest efektem dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.

"Stigma" została już zauważony i doceniona m.in. na prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku.

Książka
Książka "Stigma". fot. mat.prasowe

Adam Lach urodził się w 1983 roku w Poznaniu, ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Jest współzałożycielem agencji Napo Images i wiceprezesem Fundacji Napo. Od 2006 do 2013 roku był związany z tygodnikiem "Newsweek Polska". Publikuje swoje zdjęcia w wielu magazynach w Europie i USA, m.in. "The New York Times", "Le Monde", "L'espresso", "Die Zeit", "International Herald Tribune", "Solid Ground", "Newsweek", "Le'Magazine", "Svenska Dagebladet" oraz "Polityka", "Przekrój" i "Wprost".

Jest laureatem kilkunastu nagród konkursów fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC Gallery, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W latach 2010-2012 wykładał również dwa przedmioty (Fotografia prasowa oraz Fotoreportaż i nowe media) w Instytucie Dziennikarstwa przy Uniwersytecie Warszawskim.

Katarzyna Dybowska urodziła się w 1991 roku. Jest absolwentką kierunku Fotografia Prasowa w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTiT w Łodzi. Była koordynatorką projektu "The way we are" oraz autorką jednego z indywidualnych projektów. Całość została zaprezentowana podczas Fotofestiwalu w Łodzi w 2013 roku. W tym samym roku powstał jej pierwszy indywidualny projekt w formie książki "Near/Obok", dotykający tożsamości i otwartości osób nieheteroseksualnych oraz problemów, jakie spotykają je w codziennym życiu. Producentka krótkometrażowego filmu dokumentalnego "A man who cleans up after death". Bywa reżyserką teledysków czy wydarzeń artystycznych m.in. podczas międzynarodowej konwencji firmy Mona Vie na warszawskim Torwarze. Jej życie zawodowe skupione jest wokół produkcji i postprodukcji dźwięku.

(mat.prasowe/mp)