Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Karaś 16.09.2014

"Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" - nowe przygody znanych bohaterów

W książce napisanej przez Leszka Talko nie ma wprawdzie psa Saby, są za to szaleni arystokraci, piękne koty, zwinni cyrkowcy, cisi zabójcy używający szarf i wiele innych atrakcji.
W pustyni i w puszczy (1973)"W pustyni i w puszczy" (1973)kadr z filmu Władysława Ślesickiego

Wyd.
Wyd. Znak

Jest upalne lato 1879 roku. Jesteśmy w Indiach, najważniejszej brytyjskiej kolonii. Minęły dwa lata od dnia, w którym bohaterowie książki "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, Staś Tarkowski i Nel Rawlison, szczęśliwie wrócili do domów. Staś uczęszcza do elitarnej szkoły w Madrasie. Nie może się doczekać, kiedy dołączy do niego Nel, która zmierza do miasta. Dziewczynka znika jednak bez śladu.

Madras jest polem walki szpiegowskich siatek, polem rywalizacji między Wielką Brytanią a Rosją. Ta druga chce przejąć kontrolę nad kolonią wykorzystując w tym celu żądnego władzy potomka jednego z maharadżów. Władzę tę ma zapewnić największy na świecie diament zwany klejnotem Indii. Kto go zdobędzie?
W środku tej walki znajdą się niespodziewanie właśnie Staś i Nel.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

- Odważny to krok, muszę przyznać, wymyślić i opisać ciąg dalszy losów Stasia i Nel, ale Leszek Talko zaznacza na zakończenie tej powieści, w podziękowaniach: "Książki powinny być pisane i czytane z radości. 40 lat temu miałem taką frajdę czytając pierwszą książkę w życiu - 'W pustyni i w puszczy'. Teraz miałem frajdę, pisząc jej kontynuację. Ta książka powstała z radości" - zacytował dziennikarz Trójki Michał Nogaś.
Sam autor pozycji "Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" przyznał w radiowej Trójce, że kiedy miał sześć lat książka Sienkiewicza "otworzyła mu świat". - Zobaczyłem, że można mieć przygody, można żyć inaczej - wyjaśnił Talko.

- Napisałem w życiu kilkanaście książek. Po tych z górą 40 latach pomyślałem sobie, że napisałbym taką książkę z radości, która dałaby mi i - mam nadzieję - czytelnikom frajdę, zobaczenia co było potem. Starałem się wskrzesić coś, co w Polsce właściwie nigdy nie cieszyło się specjalną popularnością - "W pustyni i w puszczy" jest wyjątkiem - czyli powieść przygodową. Wychowałem się na Juliuszu Verne, przygodach Tomka Wilmowskiego i Ani z Zielonego Wzgórza. Mam wrażenie, że dziś brakuje takich książek o miłości, przyjaźni. Jednocześnie atrakcyjnych w warstwie faktograficznej i przygodowej - powiedział.
Oto lista naszych zwycięzców:
1. Aleksandra, Wielka Nieszawka
2. Zofia, Łódz
3. Małgorzata, Pabianice
4. Teresa, Łuków
5. Teresa, Warszawa
6. Jerzy, Biała
7. Lidia, Bydgoszcz
8. Ewa, Skierniewice
9. T. , Warszawa
10. Bartosz, Kraków
11. Maria, Kobylnica
12. Paweł, Jasienica
13. Tadeusz, Rydułtowy
14. Dariusz, Poczesna Połudiowa
15. Maria, Justynów
16. Anna, Kruszyn Krajeński
17. Elżbieta, Brzeg
18. Beata, Kielce
19. Grzegorz, Sosnowiec
20. Piotr, Żary

" Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
kk/mp