Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 04.02.2015

"Nie taka dziewczyna" - debiut skandalistki Leny Dunham

"Nie taka dziewczyna" - ta książka od początku była przez wielu bardzo wyczekiwana. Debiutująca Lena Dunham zainkasowała za jej napisanie 4 mln dolarów zaliczki.
Aktorka, reżyserka i scenarzystka Lena Dunham wydała właśnie długo oczekiwaną książkę Nie taka dziewczynaAktorka, reżyserka i scenarzystka Lena Dunham wydała właśnie długo oczekiwaną książkę "Nie taka dziewczyna"Wikimedia Commons/David Shankbone
Posłuchaj
  • Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z tłumaczką książki Dobromiłą Jankowską
  • Natalia Grzeszczyk rozmawia z krytykiem filmowym Dawidem Rydzkiem o fenomenie Leny Dunham
Czytaj także

Nowojorska aktorka, scenarzystka i reżyserka ma 29 lat, jest córką dwójki cenionych artystów i wzbudza bardzo zróżnicowane emocje tych, którzy śledzą jej publiczne poczynania. - Najważniejszą cechą, za którą można cenić Lenę Dunham jest odwaga. Najbardziej przebija się do mediów to, jak często pokazuje się w swoich produkcjach nago i jak dosadnie mówi o swojej nagości, swoich problemach związanych z seksualnością. Mówi o tym z taką łatwością jakby rozmawiała o ostatnim obiedzie - opowiada w rozmowie z Natalią Grzeszczyk Dawid Rydzek, krytyk filmowy.

W 2010 roku Lena Dunham wywołała sporo zamieszania swoim pierwszym pełnometrażowym filmem "Mebelki".

Zamieszania tak skutecznego, że pod skrzydłami Judda Apatowa, zaczęła robić telewizyjny serial o czterech przyjaciółkach z Nowego Jorku. Bohaterkę "Dziewczyn" obdarzyła kilkoma swoimi, tragikomicznie wyolbrzymionymi, cechami.

Teraz światło dzienne ujrzała wyczekiwana książka Leny Dunham - "Nie taka dziewczyna". Młoda reżyserka pisze w niej o sobie, o dorastaniu, najintymniejszych problemach, które jako nadwrażliwe dziecko nowojorskich artystów rozwiązywała na sesjach terapeutycznych, o uczuciach, przyjaźni i seksie.

- Tam są takie zdania, które można by - jakkolwiek absurdalnie to zabrzmi - przepisać sobie z pamiętnika. Ja szanuję Lenę Dunham za sposób, w jaki pisze o trudnych rzeczach, na przykład uzależnieniu od leków, gwałcie, problemach z seksem czy z wagą. Opowiada tak, że nie czujemy się tym obciążeni - mówi tłumaczka książki Dobromiła Jankowska.

***

Tytuł audycji: Do południa
Autorki: Katarzyna Borowiecka, Natalia Grzeszczyk
Gość: Dobromiła Jankowska (tłumaczka książki Leny Dunham), Dawid Rydzek (krytyk filmowy)
Data emisji: 04.02.2015
Godzina emisji: 10.20

(fbi, ei)