Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 26.10.2018

"Kantor". Podróże i przemiany artysty

– Najbardziej spodobał mi się czas w życiu Kantora między 1946 a 1955 rokiem. W 1946 jedzie do Paryża, zachwyca się nową sztuką. Zwiedza Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wraca już jako inny Kantor, choć jeszcze nie ten, który został zapamiętany na lata – mówi Mateusz Matyszkowicz opowiadając o książce Krzysztofa Pleśniarowicza. 

Okładka książki Krzysztofa Pleśniarowicza "Kantor", Wydawnictwo Wielka Litera Okładka książki Krzysztofa Pleśniarowicza "Kantor", Wydawnictwo Wielka Litera

W roku 1955 późniejszy twórca Cricoteki znów wyjeżdża do Paryża, a podczas pobytu notuje, jakich malarzy tam poznaje. – Dziś, kiedy ktoś notuje, że poznał malarza, ma zazwyczaj na myśli, że poznał osobiście. W tamtych czasach znaczyło to specjalnie pojechać do Paryża i zobaczyć ten jeden obraz – przypomina autor "Czarnoksiążnika".

Krzysztof Pleśniarowicz sięga do źródeł konstrukcji wyobraźni Tadeusza Kantora: począwszy od rodzinnej historii, przez edukację w Tarnowie i Krakowie, po międzynarodowe, spektakularne sukcesy, o których wciąż paradoksalnie najmniej wiemy w Polsce. W obszernych fragmentach biograficznych autor szczegółowo opisuje relacje i środowisko rodzinne artysty, wskazuje na znaczenie ojca i matki w życiu przyszłego mistrza teatru i konstrukcji wyobraźni scenicznej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której Mateusz Matyszkowicz z Anną Gacek rozmawiali także o obcowaniu ze sztuką.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 26.10.2018
Godzina emisji: 7.47

mat.prasowe/gs/