Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Magda Zaliwska 20.04.2011

Miłosz po chińsku

Mimo tego, że Rok Czesława Miłosza trwa już ponad cztery miesiące, najważniejsze wydarzenia dopiero przed nami.
Miłosz po chińskuźr.PAP
Posłuchaj
  • Minister Bogdan Zdrojewski o obchodach Roku Czesława Miłosz
  • Grzegorz Gauden o obchodach Roku Czesława Miłosza
  • Krzysztof Dudek o obchodach Roku Czesława Miłosza
Czytaj także

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem, że imprezy związane z Miłoszem i tłumaczenia jego twórczości spowodują, że wzrośnie prestiż polskiej literatury. Jego zdaniem jednym z bardziej spektakularnych tłumaczeń, w ramach roku Miłosza, będzie przekład "Zniewolonego umysłu" na chiński. Ta książka, jak dodaje Grzegorz Gauden, jest niezwykle potrzebna w Chinach do dyskusji wśród elit intelektualnych.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Grzegorz Gauden o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Jak podkreśla Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski Czesław Miłosz będzie ważną postacią w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Miłosz będzie obecny w 10 światowych stolicach, gdzie Polska realizować będzie programy promocyjne. Minister zaznacza, że trwały efekt da również około 50 publikacji - tłumaczeń dzieł Miłosza.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Bogdan Zdrojewski o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

W Warszawskiej galerii Kordegarda już można oglądać wystawę "Dlaczego Miłosz" autorstwa Filipa Zagórskiego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek wyjaśnia, że wystawa pokazuje twórczość Miłosza za pomocą niestandardowych środków przekazu. W Kordegardzie można obejrzeć ścianę z książek Miłosza, czy otrzymać balonik z fragmentami wierszy noblisty. W planach są również happeningi. Na sąsiednim dziedzińcu Ministerstwa Kultury na leżakach będzie można poczytać Miłosza.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku Krzysztof Dudek o obchodach Roku Czesława Miłosza, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Rok Czesława Miłosza będzie miał swoją odsłonę w 23 krajach na całym świecie. Dzieła Noblisty drukowane będą m.in. w Chinach i Rosji. W Polsce wyjdzie m.in. pierwsza biografia pisarza, a także po raz pierwszy edycja jego wierszy zebranych. Do tego Festiwal Literacki w Krakowie, czy sesja literacko - naukowa "Warszawa Miłosza". Więcej informacji można znaleźć w naszym serwisie specjalnym poświęconym Czesławowi Miłoszowi. Wystarczy kliknąć TU.

30 czerwca minie 100 lat od urodzin Czesława Miłosza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Rok Miłosza przeznaczyło 7 mln złotych.

(mz)