Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Ula Czerny 19.09.2012

"Nie ma ucieczki przed Gębą"

75 lat, a powieść ciągle płonie żywym ogniem. Trójka objęła patronatem obchody jubileuszu Witolda Gombrowicza.
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 latWitold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latWikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain
Posłuchaj
  • Lektura fragmentów "Dzienników" Witolda Gombrowicza. Czyta autor - część I. Wstęp - Czesław Straszewicz.
  • 75. urodziny "Ferdydurke", mówi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego
Czytaj także

- To jedna z powieści mojego życia. Czytałam ją setki razy i wydaje mi się, że nadal jej nie przeczytałam - mówi Agnieszka Szydłowska w "Radiowym Domu Kultury". - Całą drogę z Warszawy do Krakowa czytałam dziś tę książkę śmiejąc się na głos, myśląc o języku Gombrowicza, który wchodzi do głowy. Po sekundzie zaczynasz już, nie panując nad tym, zdania składać w ten sposób jak w "Ferdydurke".

To powieść, która nadal bardzo mocno działa na czytelnika. - Trzeba przyznać, że Gombrowiczowi udało się to, czego wciąż nie może osiągnąć chirurgia plastyczna — niby 75 lat, a Gęba wciąż ta sama - piszą organizatorzy akcji "Jak nie dać się upupić, czyli 75-lecie Ferdydurke Witolda Gombrowicza”. To obchody rocznicy wydania powieści "Ferdydurke".

- Okładkę pierwszego wydania "Ferdydurke" zaprojektował Bruno Schulz. W Wydawnictwie Literackim ukaże się reprint, nowe wydanie właśnie z tą słynną, pierwszą okładką. W tym wydaniu będzie także wstęp napisany przez Schulza, bo on tą powieścią zachwycił się od razu. Wtedy polscy krytycy byli podzieleni, Gombrowicz miał na pieńku z wieloma pisarzami - opowiada Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Ukaże się też audiobook, "Ferdydurke" brawurowo czyta Maciej Stuhr. Przez jeden dzień fragmenty nagrania będziemy prezentować w Trójce.
>>> Posłuchaj fragmentów powieści w adaptacji Macieja Stuhra
Do Polski przyjedzie żona pisarza, Rita Gombrowicz. - Gombrowicz musi być czytany z pasją, nie dla obowiązku - mówi w odezwie nagranej specjalnie z tej okazji. Będzie odwiedzać polskie miasta razem z Miguelem Grinbergiem, "literatem z ekologiczną duszą rockmana" — tak określają go organizatorzy jubileuszu. Grinberg zasłynął jako propagator muzyki rockowej w Argentynie (o rocku argentyńskim napisał trzy książki) oraz autor książek o ekologii społecznej i duchowości. Przyjaźnił się z Witoldem Gombrowiczem. W Polsce wystąpi czterokrotnie z wykładem "Ferdydurke a agonia kultury zachodniej”.

>>>Przyjdź na spotkanie z Ritą Gombrowicz!

Słuchaj więcej w Radiach Wolności >>>

W ramach obchodów planowane są: wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego – 15 X 2012; Miguel Grinberg – spotkanie w Instytucie Cervantesa w Warszawie – 16 X 2012; Miguel Grinberg spotkanie w Instytucie Cervantesa w Krakowie – 17 X 2012; Konferencja naukowa „Gombrowicz is not dead” – Wydział Polonistyki UJ, Kraków – 18 X 2012; Konferencja na temat Gombra – panel młodych pisarzy, Wydawnictwo Literackie – 18 X 2012; Warsztaty teatralne dla licealistów – PWST, Kraków – 17-19 X 2012 . (daty mogą ulec zmianie) Gombro Party, Kraków – 19 X 2012 . (data może ulec zmianie), Miguel Grinberg – spotkanie w Muzeum Gombrowicza we Wsoli – 19 X 2012.

Patronat nad wydarzeniami objęła Trójka i Dwójka.

usc