Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 06.08.2013

Polska Ludowa oficjalnie i po godzinach

- Bohaterowie książki są aktywnymi uczestnikami wydarzeń. To ludzie zanurzeni w "dzianie się", które było ich pracą, codziennością, a ponieważ jej częścią były przeróżne oficjałki, to i w tym musieli uczestniczyć - mówi Łukasz Modelski, autor "Fotobiografii PRL" i kurator wystawy "Czas wolny. Fotografie" w Zachęcie.
Polska Mężczyzna pijący wodę z pompy. Piaseczno, woj. Warszawa, Maj 1958Polska Mężczyzna pijący wodę z pompy. Piaseczno, woj. Warszawa, Maj 1958Romuald Broniarek/KARTA
Galeria Posłuchaj
  • Polska Ludowa oficjalnie i po godzinach (Do południa/Trójka)
Czytaj także

/

Sześciu znakomitych fotoreporterów o swojej pracy "przed i po 16.00" opowiada w książce Modelskiego "Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów". Wojciech Plewiński , Jan Morek, Romuald Broniarek, Bogdan Łopieński, Aleksander Jałosiński i Tadeusz Rolke robili, w czasach Polski Ludowej, zdjęcia oficjalne i mniej oficjalne, byli świadkami ważnych wydarzeń politycznych, zaglądali – ze swoimi aparatami – za kulisy władzy, podróżowali po polskiej prowincji i po świecie.

Każdy z nich mówi dziś szczerze o pracy, o bohaterach swoich zdjęć, o kompromisach, o tajemnicach i o okolicznościach powstania najsłynniejszych fotografii. Są także anegdoty, jak choćby ta o masowej produkcji portretów Władysława Gomułki, o Fidelu Castro grającym w koszykówkę czy o słynnym pocałunku Breżniewa i Gierka.
Łukasz Modelski , autor bestsellerowych "Dziewczyn wojennych", we wstępie do nowej książki zaznacza, że jest ona, jak często bywa, dziełem przypadku. Pracował bowiem nad kontynuacją "Dziewczyn wojennych" o dziewczynach PRL. Projekt wylądował na półce, za to przydarzała się "Fotobiografia PRL". Poszukując materiałów i kontaktów z ludźmi, z którymi mógłby rozmawiać, Modelski natrafił na Tadeusza Rolkego. - Okazał się on jednym z "głębokich gardeł". Jest po pierwsze wspaniałym rozmówcą, a po drugie człowiekiem, który niesłuchanie aktywnie żył. Ma nadal bardzo ciekawe i kolorowe życie. Opowiadał tak ciekawie i poruszył tyle skojarzeń, że pomyślałem, że warto zawiesić ten projekt dziewczyński - wspomina gość Michała Nogasia .
Przyszłotygodniowa premiera książki "Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" zbiega się w czasie z wernisażem wystawy "Czas wolny. Fotografie". Pokazane zostaną na niej zdjęcia autorstwa bohaterów książki Łukasza Modelskiego, a ten ostatni jest jej kuratorem. Będzie ją można zobaczyć w warszawskiej Zachęcie – pod patronatem Polskiego Radia.
- Książka spowodowała myślenie, że warto te zdjęcia pokazać właśnie w takim zestawie autorów, w jakim oni istnieją w „Fotobiografii”. Wspólnie wymyśliliśmy temat czasu wolnego – opowiada Łukasz Modelski. Niektóre zdjęcia z książki (i z wystawy) można zobaczyć w naszej Galerii .

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Zajęcia
Zajęcia szkolnego Klubu Gagarina - uczniowie z modelami rakiet. Marzec 1964, Skarżysko-Kamienna, Polska
Wizyta
Wizyta Chruszczowa w Warszawie, 1959
Tłum
Tłum wychodzący ze stadionu, 1957

 

Lista osób, które otrzymują książki:

Lucyna Drinkorn, Szczecin

Cezary Marszewski, Wrocław

Magdalena Wąs-Uściłowska, Wołomin

Maria Nowak, Zakopane

Joanna Ceglarz, Paproć

Aneta Styrnol-Majowska, Opole

Żaneta Drobka, Bydgoszcz

Aleksandra Goleniowska, Trzebiatów

Barbara Lubawska, Chełm

Zofia Kowalik, Warszawa

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

(Michał Nogaś/ed)