Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 07.09.2013

Narodowe czytanie dzieł Fredry. W Radomiu poszło śpiewająco

Rok temu w Radomiu Mickiewicza czytał białoruski piłkarz. Tym razem z tekstem Fredry zmierzył się amerykański muzyk.
Prezydent Bronisław Komorowski (L) oraz jego małżonka Anna Komorowska (P) zainaugurowali w Ogrodzie Saskim w Warszawie ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Aleksander FredroPrezydent Bronisław Komorowski (L) oraz jego małżonka Anna Komorowska (P) zainaugurowali w Ogrodzie Saskim w Warszawie ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro"PAP/Jacek Turczyk

Śpiewająca interpretacja bajki "Kos i dzierlatka" przebojem Narodowego Czytania Fredry w Radomiu. Autorem brawurowego wykonania był amerykański muzyk Stan Breckenridge. Poza nim utwory Aleksandra hrabiego Fredry czytali politycy, policjanci i dziennikarze.

Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>

Nie zabrakło odpowiednich strojów, rekwizytów i niespodzianek. Rok temu Mickiewicza czytał białoruski piłkarz, tym razem z tekstem Fredry zmierzył się amerykański muzyk. Poszło mu śpiewająco.

Profesor Stan Breckenridge jest stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Kocha scenę i lubi wyzwania, dlatego chętnie zgodził się na udział w Narodowym Czytaniu Fredry. Mimo że nie zna języka polskiego, szybko nauczył się niełatwego tekstu. Pomógł mu muzyczny słuch. Jako jedyny też śpiewał zamiast recytować.

Fredrę interpretowano pod pomnikiem, związanego z ziemią radomską, Jana Kochanowskiego. Z nadzieją, że i jego poezja doczeka się narodowego czytania.

W sobotę ruszyła ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Jest ona poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. W tym roku przypada 220. rocznica urodzin autora "Zemsty", "Męża i żony" i "Pana Jowialskiego". Utwory Fredry będą czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach - w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach i urzędach. Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, bk