Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Przerwa 06.10.2013

Diagnoza Społeczna 2013: czytamy coraz mniej książek

Nie kupujemy książek, mało czytamy, a coraz więcej naszego czasu pochłania telewizja - takie wnioski można wysnuć z danych Diagnozy Społecznej 2013. Wynik badań opublikowała niedawno Rada Monitoringu Społecznego.
Diagnoza Społeczna 2013: czytamy coraz mniej książekGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Polacy nie kupują książek, za to coraz więcej oglądają telewizji. Relacja Pawła Buszko (IAR).
Czytaj także

Według badań, w zeszłym roku jedynie w 2/5 polskich domów zjawiła się nowa książka. Dane nie dotyczą instrukcji i podręczników.
- To smutne, ale prawdziwe - tak wyniki Diagnozy komentuje Piotr Dobrołęcki. Redaktor naczelny magazynu literackiego "Książki” podkreśla, że czytelnictwo w Polsce spada, spada też sprzedaż książek i nakłady nowych wydawnictw.
Z badań wynika również, że coraz więcej czasu spędzamy przed telewizją. 32 % Polaków codziennie poświęca na oglądanie telewizji ponad 3 godziny. To najczęściej 3 godziny stracone - podkreśla psycholog Piotr Mosak.

Jak dodaje, patrzenie w szklany ekran nie rozwija. Psycholog zaznacza, że patrząc w poruszające się telewizyjne obrazki najczęściej nie przyswajamy żadnej wiedzy. Tymczasem, zdaniem psychologa, czytanie rozwija wyobraźnię i sprawia że stajemy się bardziej twórczy.
Według Diagnozy Społecznej w 13 % polskich domów nie ma żadnej książki. A zaledwie 5 % gospodarstw deklarowało posiadanie księgozbioru liczącego ponad 500 egzemplarzy.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/MP