Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 20.01.2011

Polska wojna smoleńska

Sprawa katastrofy w Smoleńsku dzieli nie tylko polityków, ale też większość Polaków. Różnią się oni w ocenie przyczyn katastrofy oraz sposobu dochodzenia do prawdy.

Antoni Macierewicz (PiS) stwierdził, że przyjęcie konwencji chicagowskiej przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej było więcej niż błędem, ponieważ jest ona przeznaczona wyłącznie do wyjaśniania przyczyn wypadków cywilnych. W przypadku samolotów wojskowych, czynności wykonywane na jej podstawie nie mają mocy prawnej.

– Polskę postawiono w sytuacji zupełnej bezradności. Przez dziewięć miesięcy prowadzono postępowanie w oparciu o procedury, które nie mają żadnej mocy prawnej na arenie międzynarodowej. Obecnie jesteśmy wobec Rosji zupełnie bezradni – powiedział.

Jego zdaniem należało skorzystać z porozumienia zawartego między Polską i Rosją w roku 1993, które dotyczy wypadków samolotów wojskowych i stawia nas w wobec Rosjan w równoprawne sytuacji. Dodał, że przez kilka pierwszych dni po katastrofie było to możliwe. Działały nawet dwie komisje wojskowe – polska i rosyjska, które prowadziły postępowanie zgodnie z tym porozumieniem.

- Wybrano gorsze rozwiązanie i to bezprawnie, zamiast lepszego i zgodnego z prawem – powiedział.

Macierewicz podkreślił, że wszystkie dowody, które przekazała nam strona rosyjska, otrzymaliśmy zanim zgodziliśmy się przyjąć konwencję chicagowską. – W momencie, gdy pułapka się zamknęła, przestali przekazywać nam dowody. Odwrotnie, zaczęli je niszczyć i fałszować – powiedział.

Stwierdził, że strona polska powinna być bardziej aktywna. Protestować kiedy Rosjanie łamali konwencję i skorzystać z pomocy ekspertów Unii Europejskiej. – Nie tylko, że przyjęto złą podstawę prawną, ale nie potrafiono z niej skorzystać, a może nie chciano? Ja mam wrażenie, że nie chciano – stwierdził.

Dodał, że w wymiarze międzynarodowym istnieje tylko raport MAK. Żeby powstał drugi, Polska musiałaby się zwrócić do organizacji międzynarodowych o stworzenia komisji międzynarodowej, która obiektywnie zbadałaby sprawę.

– Ale żeby to zrobić, trzeba by reprezentować interesy państwa polskiego, a nie nieustanie motać się między strachem przed polską opinią publiczną, a strachem przed Rosją – powiedział.


Robert Tyszkiewicz (PO) przekonywał, że premier Donald Tusk oraz minister Jerzy Miller przedstawili w Sejmie wizję postępowania strony polskiej w dochodzeniu do prawdy. Jak powiedział, teraz najważniejsze jest przygotowanie polskiego raportu. Będzie on gotowy pod koniec lutego i dopiero wtedy możemy odwołać się międzynarodowego arbitrażu.

Dodał, że możemy w tej sprawie liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Do czasu zakończenia raportu prawdopodobnie uda się stworzyć precedensową ścieżkę postępowania. Wyraził też nadzieję, że materiały, które przedstawimy będą na tyle silne i przekonujące, że ostatnia konkluzja będzie po naszej myśli. - W tej sprawie będzie liczyło się ostatnie zdanie, a nie pierwsze- powiedział.


- Konieczna jest wspólna uchwała Sejmu odrzucająca ten szkalujący Polaków raport MAK. Będzie to nasza legitymacja prawna do występowania na arenie międzynarodowej – mówił w drugiej częsci dyskusji Antoni Macierewicz.

Poseł zaapelowała do wszystkich parlamentarzystów o zawieszenie kłótni i przyjęcie tej uchwały, gdyż stworzenie komisji międzynarodowej, która wyjaśni przyczyny katastrofy jest polską racją stanu.

- Ten apel, z przykrością przychodzi mi to stwierdzić, jest w ustach pana Macierewicza kompletnie niewiarygodny – stwierdził Robert Tyszkiewicz. Dodał, że wcześniejsze wypowiedzi tego polityka pokazują, iż celem PiS nie jest dochodzenie do prawdy tylko wywołanie wojny politycznej w Polsce. – Katastrofa smoleńska to przede wszystkim paliwo polityczne dla rozpętania sporu na naszej wewnętrznej scenie – powiedział.

W audycji wypowiadali się także prof. Tadeusz Kik, politolog, prof. Krzysztof Kiciński, socjolog, Maciej Milczanowski, Centrum Studiów nad Terroryzmem oraz dr Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby wysłuchać całej rozmowy "Polska wojna smoleńska", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.05. Zapraszamy.

(miro)