Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 18.07.2013

Getto warszawskie, miejsce starte z powierzchni ziemi

W najbliższą niedzielę, 21 lipca o 17.00 rozpocznie się Marsz Pamięci, upamiętniający 71. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego. W ubiegłym roku odbył się pierwszy Marsz, pamięci Janusza Korczaka, jego współpracowników oraz wychowanków.
Likwidacja warszawskiego gettaLikwidacja warszawskiego gettaWikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Patronką tegorocznego, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny, będzie wybitnie uzdolniona śpiewaczka Marysia (Miriam) Ajzenstadt, ukochany "słowik getta".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony gettu warszawskiemu

Marysia i jej rodzina podzielili los warszawskich Żydów, którzy od 22 lipca 1942 roku byli wywożeni do obozu zagłady w Treblince. Według najbardziej znanej wersji, Miriam została zamordowana na Umschlagplatzu, kiedy nie chciała rozstać się z ojcem.

W kwietniu 2013 roku ukazało się drugie rozszeżone wydanie książki Barbary Engelking i Jacka Leociaka "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście". - Niemcy prowadzili oni prace niwelacyjne, porządkowe, pozyskiwali cegłę nadającą się do użycia, metale kolorowe, przeszukiwali wszystkie możliwe miejsca, by wykryć ukryte kosztowności - opowiadał Jacek Leociak w rozmowie z Polskim Radiem.

Dziś w "Klubie Trójki" spotkamy się z prof. Janem Grabowskim, historykiem z University of Ottawa i Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E, Ringelbluma.

Zapraszam, w czwartek, 18 lipca po 21.05, Dariusz Bugalski

gs

tagi: