Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 22.07.2009

(Roz)poznać stolicę

Kilkaset nieznanych fotografii Warszawy z lat 1939 - 1945 w najnowszym albumie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inspiracją do powstania albumu stały się zdjęcia z Powstania Warszawskiego przysyłane przez osoby prywatne. Są to zdjęcia amatorskie, przez co są na nich uchwycone inne chwile niż na fotografiach robionych przez zawodowych oraz wojskowych fotoreporterów. "Jest tam więcej emocji, widać więcej scen, które nie są związane z walką" - wyjaśnia dyrektor Muzeum Powstania, Jan Ołdakowski.

W albumie znaleźć można również kilkadziesiąt zdjęć najmłodszego fotoreportera Powstania, wówczas 15. letniego, Stefana Lewandowskiego. Robił zdjęcia głównie na warszawskim Żoliborzu. Autorami zdjęć są przede wszystkim żołnierze podziemia formalnie pełniący funkcję Prasowych Sprawozdawców Wojennych podlegający Biuru Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Fotografowali najczęściej popularnymi wtedy aparatami firmy Leica, wywoływali je w tajnych powstańczych laboratoriach, a klisze ukrywali w różnych miejscach. Wiele obrazów uległo zniszczeniu, zaginęło, część tych, które przetrwały przynieśli do Muzeum Powstania Warszawskiego sami autorzy lub ich bliscy.

Jak podkreśla autor wstępu, Olgierd Budrewicz, który także fotografował walkę podczas Powstania, "największą wartością zdjęć w nowym albumie jest pokazanie zachowań i emocji mieszkańców stolicy".

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 r. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną i gromadzi zbiory poświęcone tym zagadnieniom.

Album "(Roz)poznaj Warszawę" trafi do sprzedaży 27 lipca. Patronem medialnym wydawnictwa jest Radiowa Trójka.