Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Aleksandra Baszun 11.11.2017

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
Posłuchaj
  • Polska kultura po odzyskaniu niepodległości (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)

Dwie dekady wystarczyły, by nadrobić stu dwudziestotrzyletni zastój. Elementem spajającym społeczeństwo zebrane z trzech różnych zaborów była między innymi kultura. O niej właśnie rozmawialiśmy w audycji "Niewidoczna strona sztuki".

W 1925 r. Polacy odnieśli ogromny sukces na słynnej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. – Polski pawilon, tworzony przez artystów z różnych dziedzin, tworzył spójną całość, która zaowocowała Grand Prix właśnie dla samego pawilonu – wspomina historyk sztuki Katarzyna Nowakowska-Sito. Wiele nagród otrzymała wtedy również Zofia Stryjeńska, nazywana "księżniczką malarstwa polskiego".

– Rozbiory dokonały ogromnego spustoszenia kulinarnego, ale tradycja zachowała się na polskim dworze. Odwołuje się ona głęboko do czasów średniowiecznych i do pierwszej polskiej książki kucharskiej "Compendium ferculorum" Stanisława Czarnieckiego – opowiada Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.

Co dodawało nam wtedy skrzydeł? Czym zapoczątkowana w 1917 r. polska awangarda rywalizowała z folklorem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Bogdan Gałązka (znawca i rekonstruktor polskich tradycyjnych dań)
Data emisji: 11.11.2017
Godzina emisji: 16.08

ab/kh