Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paulina Jakubowska 07.03.2014

Turcja jest rozmaita, a Turcy są dumni

- To jest olbrzymi kraj, dwa i pół razy większy niż Polska. Mieszają się tam wpływy europejskie, azjatyckie, arabskie - mówią Izabela i Jarosław Miszczakowie, twórcy portalu "Turcja w sandałach.pl".
StambułStambułGlow Images/East News

Turcja od wieków jest skrzyżowaniem kultur. To właśnie jej różnorodność pociąga Izabelę i Jarosława Miszczaków, gości Tomasza Michniewicza w audycji "Reszta świata", którzy od lat zajmują się Turcją.
- Jeśli szukasz przygody z orientem, to łatwiej znaleźć go na wschodzie Turcji - mówi Izabela Miszczak. - Jeśli zaś chcesz wypocząć nad morzem i poznać starożytną kulturę, to znajdziesz to na zachodzie kraju - wyjaśnia.
Wielu z nas ma mylne wyobrażenie o Turcji - gorące plaże nad Morzem Śródziemnym, palmy, hotele i kebaby to obraz trochę przekłamany. - Turcy ze względu na swoją burzliwą historię i położenie są bardzo dumni z tego, że są Turkami i chcą swoją tureckość podkreślać - mówi gość radiowej Jedynki. - Swoich korzeni szukają w dalej przeszłości Azji Mniejszej. Jednak są też bardzo czuli na punkcie swojej odrębności. Bardzo częstym błędem jest wiązanie Turków z kulturą arabską. Dla nich to jest bardzo wielka obraza - podkreśla Izabela Miszczak. 
W Turcji wpływy europejskie widać przede wszystkim w prawie. Ustrój republiki wzorowany jest na modelu zachodnioeuropejskim. Od upadku Imperium Osmańskiego w latach 20. XX wieku Turcja jest krajem świeckim, a ustanowione prawo wzorowane jest na kodeksach szwajcarskich i francuskich.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wiary i religii. Zdecydowana większość, ponad 90 procent obywateli, jest muzułmanami. W każdym tureckim mieście czy miejscowości odnajdziemy meczety i minarety, z których muezzini pięć razy dziennie wzywają na modlitwę. - Gdy przyjeżdżamy do Turcji właśnie te minarety, górujące nad miastami, są pierwszym zderzeniem z orientem - mówi gość Jedynki.
Turcja zaskakuje na każdym kroku, bogaty zachód kontrastuje z biedniejszym wschodem. Niemal europejski styl ubioru mieszkańców Stambułu, na wschodzie przemienia się w tradycyjne stroje, więcej kobiet zakrywa głowy. Na południowym wschodzie, gdzie mieszka mniejszość arabska, możemy spotkać kobiety ubrane w szaty charakterystyczne dla tej kultury. 
O różnorodności i bogactwie Turcji, o językach, kuchni, serach, muzyce i innych atrakcjach tego kraju dowiesz się więcej słuchając całej rozmowy Tomasza Michniewicz i jego gości.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

(pj,. pg)