Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 28.12.2013

Alarm pogodowy w Tatrach! Halny wrócił na Podhale

Silny wiatr halny, który w święta wyrządził wiele szkód na Podhalu, ponownie zaczął wiać w nocy z piątku na sobotę. W Tatrach wieje z prędkością niemal 100 km na godzinę.
Strażacy pracują przy usuwaniu drzew powalonych przez wiatr w ZakopanemStrażacy pracują przy usuwaniu drzew powalonych przez wiatr w ZakopanemPAP/Grzegorz Momot

Dyżurny zakopiańskiej straży pożarnej poinformował, że powtórny halny w nocy nie wyrządził poważnych szkód. W sobotę do Zakopanego przyjechał premier Donald Tusk. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, premier Tusk ma się spotkać z lokalnymi władzami. Później będzie wizytował zniszczone przez halny miejsca; będzie w szkole podstawowej na Skibówkach, z budynku której wiatr zerwał dach oraz na zniszczonym torze biathlonowym w Kościelisku.

Halny w Zakopanem - czytaj więcej >>>

Halny szalejący w mijającym tygodniu Tatrach i na Podhalu największe straty poczynił w zachodniej i południowej części Zakopanego oraz w Kościelisku. Od wtorku do czwartku w południowej Małopolsce strażacy interweniowali ok. 500 razy. W Tatrach wiatr w porywach osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

Źródło: TVN24/x-news

Halny dotkliwie spustoszył lasy w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie zostało powalonych co najmniej kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych drzew, głównie świerków. Ze względu na przewrócone drzewa oraz prace przy ich usuwaniu, niemal wszystkie szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne są zamknięte.

Poza powiatem tatrzańskim halny wyrządził szkody także w powiatach: nowosądeckim, suskim i nowotarskim oraz, w mniejszym stopniu, w wadowickim, myślenickim i oświęcimskim.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomi zasiłki celowe w kwocie do 6 tys. zł dla poszkodowanych w wyniku silnego halnego. Jak podał w piątek rzecznik resortu Artur Koziołek, będą one wypłacane przez gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej na podstawie wniosków poszkodowanych, którzy ponieśli straty w gospodarstwach domowych i nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb bytowych.

Źródło: TVN24/x-news

W celu uruchomienia środków z budżetu państwa, gminy muszą przekazać do wojewody informację o liczbie poszkodowanych oraz wielkości niezbędnych środków finansowych. W pierwszej kolejności zasiłki celowe mają trafić do poszkodowanych rodzin i osób samotnie gospodarujących. - Po oszacowaniu strat, w poszczególnych obiektach mieszkalnych możliwe będzie uruchomienie dalszej pomocy finansowej z budżetu państwa na ich odbudowę - dodał Koziołek.

PAP/aj