Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 08.01.2014

Jarosław Kaczyński porozmawia z Cameronem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie zgadza się z premierem Wielkiej Brytanii w sprawie zasiłków dla dzieci imigrantów pozostającymi poza Wyspami. Nie akceptuje tego, że Cameron jako przykład beneficjentów świadczenia podał Polaków.
Jarosław KaczyńskiJarosław KaczyńskiPAP/Jacek Turczyk

Jarosław Kaczyński będzie rozmawiał z brytyjskim premierem Davidem Cameronem przez telefon, jeszcze w środę.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jego partia nie zgadza się z sugerowanym przez Camerona pozbawieniem imigrantów z Unii Europejskiej prawa do dodatku rodzinnego na dzieci, jeśli nie przyjechały one z nimi na Wyspy. Jarosław Kaczyński protestował też przeciw użyciu polskich dzieci jako przykładu. - To prawda, że na 40 tysięcy tych dzieci, 25 tysięcy to Polacy  Są jednak pewne rzeczy, których nie należy mówić - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński dodał, że otrzymał od Davida Camerona odpowiedź na swój list, ale nie jest ona satysfakcjonująca. Kaczyński nie zgodził się z zarzutami, że grupa konserwatywna, do której należy PiS i partia Camerona, szkodzi Polsce w Parlamencie Europejskim. Kaczyński oskarżał, że Platforma Obywatelska, która jest w parlamencie w tej samej frakcji, co niemiecka CDU/CSU, nie reagowała na "zablokowanie portu w Świnoujściu" czy "próby rewizji historii drugiej wojny światowej".

Prezes PiS dodał, że oczekuje od rządu zdecydowanego stanowiska w tych sprawach i powiedział, że to PO i Polskie Stronnictwo Ludowe szkodzą interesom Polski. Dodał, że w grupie konserwatywnej, w przeciwieństwie do Europejskiej Partii Ludowej, w której jest PO, nie ma dyscypliny. - Nie jesteśmy pod niczyim butem, to Platforma Obywatelska jest pod butem, nie chcę tutaj precyzować, czyim - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS powiedział, że w klubie poselskim tej partii nie ma miejsca dla Tomasza Kaczmarka. Dodał, że prawdopodobnie zostanie z niego usunięty w najbliższych dniach.

Z Cameronem ma też w środę rozmawiać premier Donald Tusk.

W niedzielę Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na polskie dzieci. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25 659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

IAR/PAP/agkm