Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 08.01.2014

Watykan: nie ma możliwości ekstradycji podejrzanego o pedofilię abp. Józefa Wesołowskiego

Abp Józef Wesołowski - były nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię - jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji - napisali przedstawiciele Watykanu do polskiej prokuratury.
Molestowany napisał list do papieża. Prawda wyszła na jawMolestowany napisał list do papieża. Prawda wyszła na jawy3ti4liv3/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie: arcybiskup Wesołowski nie ma w ogóle postawionych zarzutów (IAR)
Czytaj także

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, pod koniec grudnia prokuratorzy otrzymali z Watykanu odpowiedź na ich październikowy wniosek o pomoc prawną.
W piśmie wskazano, iż abp Józef Wesołowski jest obywatelem państwa watykańskiego, a prawo karne państwa watykańskiego nie zezwala na ekstradycję obywatela tego kraju. Watykan podkreślił też, że prowadzi własne postępowanie w sprawie arcybiskupa.
- Państwo Watykan stwierdziło także po raz kolejny, że abp Wesołowski objęty jest immunitetem dyplomatycznym, a jego zakres regulują standardowe przepisy prawa międzynarodowego - dodał Nowak.
Prokurator wyjaśnił, że prokuratura cały czas analizuje dokumenty uzyskane z Dominikany, a żadne przełomowe decyzje procesowe nie zostały dotąd podjęte.
x-news.pl/ DO SIN NOTICIAS
Sprawa polskich księży z Dominikany
Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Wesołowskiego od końca września prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).
x-news.pl, TVN24
Formalną podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.
Prokurator generalny Dominikany przesłał do Polski materiały w sprawie polskich duchownych. Na początku grudnia prokuratura otrzymała tłumaczenia materiałów - ponad 600 stron dokumentów. Są to m.in. ekspertyza informatyka badającego zatrzymane w śledztwie komputery, a także protokoły przesłuchań pokrzywdzonych i świadków, dokumenty bankowe oraz opinia psychologiczna.
Nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Wesołowski został w sierpniu odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię. Podawano wtedy, że Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.
x-news.pl, TVN24
Polski
Kościół walczy z pedofilią
W związku m.in. ze sprawą polskich duchownych z Dominikany, na początku października episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
Papież powołał komisję ds. pedofilli w Kościele>>>
Jak wyjaśnił sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak, pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, trzeci - formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa. - Istotą naszego działania jest ta świadomość: zero tolerancji dla pedofilii i pomoc ofiarom - zapewnił bp Polak.
Sekretarz episkopatu poinformował także, że biskupi przyjęli w środę odrębny dokument o zasadach prewencji wobec przypadków pedofilii, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski przewiduje, że biskupi mają informować i zachęcać poszkodowanych przez duchownych do tego, by niezależnie od procedur kościelnych składali oni zawiadomienia w prokuraturze.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk