Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 09.01.2014

Alarm antyterrorystyczny w rejonie Soczi

W kilku miejscowościach Kraju Stawropolskiego policjanci odnaleźli samochody z ciałami martwych kierowców. W dwóch autach zainstalowane były bomby domowej produkcji.
Zamach w Wołgogradzie  print screen You TubeZamach w Wołgogradzie / print screen You Tube
Posłuchaj
  • Rosyjska policja ustaliła tożsamość mężczyzn podejrzewanych o zabójstwa kierowców w Kraju Stawropolskim - relacja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego
Czytaj także

Jedna z bomb eksplodowała w trakcie próby rozbrojenia, a drugą zdetonowali saperzy. Region jest patrolowany przez wojsko i policyjnych antyterrorystów.

Wiadomo już kim są zabójcy

Według stawropolskich policjantów odpowiedzialnymi za zabójstwa 6 osób i zainstalowanie ładunków wybuchowych są mieszkańcy sąsiedniej Kabardo-Bałkarii. Rozesłano już listy gończe za 32-letnim Anzorem Marguszewem, 25-letnim Wadimem Szogienowem i 23-letnim Arturem Marguszewem.

Kraj Stawropolski bezpośrednio graniczy z Krajem Krasnodarskim, gdzie wkrótce mają rozpocząć się Igrzyska Olimpijskie, dlatego służby specjalne zdecydowały się ogłosić tam alarm antyterrorystyczny.

27 grudnia na terytorium Kraju Stawropolskiego w Piatigorsku eksplodował samochód-pułapka, zabijając 3 osoby.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa na wszystkich lotnikach

Z powodu zagrożenia zamachami Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji zakazała wnoszenia na pokład samolotów wszelkich pojemników z płynami, bez względu na pojemność.

Wcześniej Federalna Agencja Transportu Lotniczego wprowadziła taki zakaz tylko w odniesieniu do międzynarodowego portu lotniczego Szeremietiewo w Moskwie, wiążąc go z rozpoczynającymi się 7 lutego zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi.

To właśnie z Szeremietiewa odlatują samoloty do Soczi. Lotnisko to będzie głównym portem przesiadkowym w czasie igrzysk. Z Szeremietiewa odlatują również samoloty LOT i rosyjskiego Aerofłotu do Warszawy.

Zakaz dotyczy wszelkich płynów, w tym wody, zup, środków higieny osobistej, kosmetyków, lekarstw, aerozoli, farb, gruntów malarskich i klejów. Obejmuje wszystkich przewoźników obsługiwanych w tym porcie lotniczym.
Lekarstwa niezbędne pasażerom w czasie podróży można wnosić na pokład, jednak pracownicy lotniska w miejscach kontroli podróżnych mogą żądać okazania recepty bądź zaświadczenia od lekarza; w Rosji pacjent zatrzymuje receptę po jej wykupieniu w aptece.

Specjalne środki bezpieczeństwa w Soczi

W mieście Igrzysk Olimpijskich obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarządzone przez prezydenta Władimira Putina. Faktycznie ustanowił on blokadę miasta na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Te pierwsze odbędą się w dniach 7-23 lutego, a drugie w dniach 7-16 marca.

Rygory wprowadzono przede wszystkim z powodu niespokojnej sytuacji na południu Rosji, zwłaszcza na Północnym Kaukazie. Przywódca tamtejszych islamskich radykałów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

Eksperci od dawna ostrzegają, że islamscy ekstremiści działający na Północnym Kaukazie będą próbowali przeszkodzić w organizacji zimowej olimpiady.

Piotr Niemczyk/TVN24 x-news

Według Piotra Niemczyka,  byłego wiceszefa Urzędu Ochrony Państwa, terroryści od dawna mogli przygotowywać się do akcji w Soczi.  Dla Adama Eberhardta, wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich jest oczywiste, że radykalni islamiści chcą uniemożliwić władzom rosyjskim osiągnięcie korzyści wizerunkowych związanych z igrzyskami. Jak mówi, zamachy pokazują, że w Rosji narastają problemy społeczne, muzułmanie radykalizują swoje postawy, a igrzyska będą niezwykle trudnym testem dla Rosji.

IAR/iz

''