Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 09.01.2014

Marta Kaczyńska: nie wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Bratanica szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego wydała oświadczenie w tej sprawie, by przeciąć spekulacje medialne.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneSylwia Mróz/PR

Według doniesień medialnych, Marta Kaczyńska miałaby wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.
"W związku z pojawiającymi się w mediach spekulacjami na temat mojego kandydowania do Parlamentu Europejskiego informuję, że w najbliższych wyborach nie zamierzam ubiegać się o mandat europosła" - napisała Kaczyńska w oświadczeniu.
Kryterium merytoryczne i kryterium lojalności
Jarosław Kaczyński zapowiedział wcześniej, że listy PiS do europarlamentu będą gotowe prawdopodobnie na przełomie lutego i marca. Prezes PiS podkreślił, że o tym kto znajdzie się na listach, zdecyduje "kryterium merytoryczne i kryterium lojalności".

Zdradził, że kandydować będą na pewno dotychczasowi europosłowie: Tomasz Poręba i Janusz Wojciechowski. Na listach znajdą się także pozostali dotychczasowi europosłowie PiS m.in. Marek Gróbarczyk, Ryszard Legutko, Ryszard Czarnecki, ale także grupa starszych posłów, kojarzonych z tzw. zakonem PC.

Sondaż: PiS 24 proc., PO 23 proc.
Jak wynika z raportu Homo Homini cytowanego przez tygodnik "Do Rzeczy", gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w grudniu, PiS zdobyłby 24 proc. głosów, a PO - 23 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 18 proc. Niezły wynik uzyskała partia Polska Razem Jarosława Gowina, na którą swój głos oddałoby 6 proc. ankietowanych. Mniejsze poparcie - odpowiednio 4 i 2 proc. - mają PSL i Solidarna Polska.

Przy takim układzie sił PiS wprowadziłby do europarlamentu 14 posłów, PO - 13, SLD - 11, a Jarosław Gowin trzy. Jak podaje "Do Rzeczy" 16 proc. badanych wciąż nie podjęło decyzji, komu udzieli poparcia w wyborach do PE i to właśnie one zadecydują o wyniku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja.
Parlament Europejski składa się z 766 posłów, wybranych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Mandaty są przydzielane na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk