Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 10.01.2014

Syryjska broń chemiczna ma trafić do Hiszpanii

Według tamtejszych mediów, arsenał mógłby trafić do Tarragony, hiszpańskiego portu nieopodal Barcelony. Gotowość neutralizacji broni wyraziła tamtejsza firma Grecat, specjalizująca się w przechowywaniu niebezpiecznych substancji chemicznych.

WOJNA W SYRII  >>>

Dyrekcja Grecatu poinformowała, że propozycja przejęcia broni chemicznej z Syrii wpłynęła od Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która nadzoruje likwidację arsenału. Do Tarragony miałoby trafić m.in. 15 ton gazów bojowych (sarinu i gazu musztardowego). Jednak jak zapewnia Grecat, substancje byłyby nieszkodliwe. Bowiem ich początkowa neutralizacja zostałaby przeprowadzona na specjalistycznym okręcie amerykańskiej marynarki wojennej, na Morzu Śródziemnym.

Informacje te nie uspokoiły ani mieszkańców ani władz miasta. Podobno sceptycznie do propozycji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej podszedł też hiszpański premier. Mariano Rajoy może jednak zmienić zdanie w poniedziałek, podczas oficjalnej wizyty w USA. Likwidacja arsenału bojowego Syrii będzie prawdopodobnie jednym z tematów rozmowy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

Broń chemiczna wywożona z Syrii

Broń chemiczna w tym tygodniu zaczęła opuszczać Syrię. We wtorek poinformowano, że w syryjskim porcie Latakii na duński statek załadowano pierwsze chemikalia, przywiezione z dwóch miejsc ich składowania. Tę informację podała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej. Jednostka wypłynęła na wody międzynarodowe, gdzie oczekuje na załadunek kolejnych materiałów.

Opóźnienie akcji

Akcja wywozu syryjskiego arsenału chemicznego, którą przeprowadza Dania wraz z Norwegią, miała rozpocząć się 31 grudnia. Statki transportowe są przygotowane do odbioru ponad 270 syryjskich kontenerów z bronią chemiczną oraz z substancjami do jej wytwarzania.

Wywóz z Syrii broni chemicznej stał się możliwy po podpisaniu przez syryjskie władze konwencji o zakazie jej używania oraz zgodzie Damaszku na utylizację chemicznego arsenału.

Wcześniej Stany Zjednoczone zagroziły atakiem zbrojnym na Syrię. W połowie września USA i Rosja uzgodniły, że przeciwko Syrii nie zostaną podjęte operacje wojskowe w odpowiedzi na uśmiercenie w sierpniu pod Damaszkiem ponad tysiąca osób za pomocą sarinu, jeśli władze syryjskie zgodzą się na całkowite zniszczenie ich broni chemicznej. Syria przystała na to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ porozumienie, którego realizację powierzono OPCW.

We wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, zgodnie z którą broń chemiczna z Syrii ma zostać zniszczona do połowy tego roku.

''PAP, IAR, mr