Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 20.01.2014

Rosję zaatakowali terroryści z Iraku? "Soczi kolejnym celem"

Organizacja terrorystyczna z Iraku wzięła na siebie odpowiedzialność za grudniowe zamachy w Wołgogradzie. Oświadczenie opublikowano w Internecie.
Terroryści z Iraku odpowiedzialni za grudniowe zamachy w Wołgogradzie?Terroryści z Iraku odpowiedzialni za grudniowe zamachy w Wołgogradzie?CNN Newsource/x-news

Islamska organizacja terrorystyczna "Ansar al - Sunna" twierdzi, że to jej bojownicy dokonali zamachów w Wołgogradzie. Wskazuje konkretnie na dwóch terrorystów - samobójców Sulejmana i Abdurrahmana.

Do oświadczenia dołączony jest film, na którym widać jak dwóch mężczyzn przygotowuje bombę, zapowiadając, że kolejnym celem będą obiekty olimpijskie w Soczi.

CNN Newsource/x-news

W internetowym oświadczeniu „Ansar al - Sunna” zapewnia, że zawsze jest gotowa pomagać braciom na Północnym Kaukazie.

Według radia Echo Moskwy, rosyjskie służby bezpieczeństwa nie komentują tych publikacji.

Walczą z władzami Iraku

Sunnickie ugrupowanie Ansar al-Sunna jest jedną z wielu grup walczących przeciwko zdominowanym przez szyitów centralnym władzom Iraku. W skład organizacji wchodzą także radykalni Kurdowie i arabscy internacjonaliści. Eksperci uważają, że ugrupowanie jest powiązana z organizacją Abu Musaba al-Zarkawiego - Dżamiat al-Tawhid wa Dżihad.

W przeszłości Ansar al-Sunna przyznało się m.in. do podłożenia bomb na posterunku policji w Kirkuku 23 lutego 2003 roku (zginęło 30 policjantów, a ponad 55 zostało rannych) i w centrum policyjnym w Mosulu 1 stycznia 2004 roku (zginęło 11 policjantów, a 50 zostało rannych), jak również do samobójczego zamachu na stołówkę w koszarach amerykańskich w Mosulu 21 grudnia 2004 roku (zginęło 22 amerykańskich marines).

Zamachy w Wołgogradzie

29 grudnia doszło do zamachu na dworzec kolejowy w Wołgogradzie. Dzień później bomba wybuchła w wołgogradzkim miejskim trolejbusie nr 15. W obu atakach w sumie zginęły 34 osoby, a 108 zostało rannych.

<<<Zamachy w Wołgogradzie. Media: terroryści-samobójcy pochodzą z Dagestanu>>>

Po zamachach, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na wszystkich dworcach kolejowych i lotniskach w Rosji. Skierowano tam dodatkowe patrole policji. Wszyscy podróżni będą jeszcze dokładniej kontrolowani.

CNN Newsource/x-news

Chcą oderwać się od Rosji

Wołgograd to milionowe miasto nad Wołgą, w pobliżu niespokojnego Północnego Kaukazu. W latach 1925-1961 nazywano je Stalingradem, a wcześniej - w czasach monarchii i na początku rządów bolszewickich - Carycynem. Miasto to jest jednym z bastionów wyborczych prezydenta Władimira Putina, który co roku je odwiedza. Poparcie dla niego wśród mieszkańców nie spada w sondażach poniżej 60 procent.
Obwód wołgogradzki jest jednym z regionów Federacji Rosyjskiej - obok Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na Północnym Kaukazie radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.
W lipcu przywódca islamistów Doku Umarow, wróg numer jeden Kremla, zaapelował do swoich zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w lutym 2014 roku. Jednocześnie odwołał ogłoszone rok wcześniej moratorium na ataki na ludność cywilną w Rosji.

Od 7 stycznia w Soczi obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarządzone przez prezydenta Władimira Putina.

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi odbędą się w dniach 7-23 lutego.

Czytaj też<<<"Groźna terrorystka" w Soczi! Policja bije na alarm>>>

IAR,PAP,kh

''