Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 27.01.2014

Majdan potrzebuje pomocy. Specjalny apel do Polaków

Od żywności i ubrań, do pomocy medycznej i prawniczej. Ukraińcy proszą Polaków o pomoc dla Majdanu. Apel w tej sprawie wystosował między innymi Związek Ukraińców w Polsce.
W wielu miastach Polski trwa zbiórka darów dla protestujących na Majdanie UkraińcówW wielu miastach Polski trwa zbiórka darów dla protestujących na Majdanie UkraińcówPAP/Marcin Bielecki

Na Ukrainie potrzebni są wolontariusze medyczni, którzy mogą udzielać pierwszej pomocy pobitym. Ważne jest też zaangażowanie prawników, którzy między innymi udzielaliby porad osadzonym. Jak mówi gość Polskiego Radia 24 Oleksii Polegkyi z Uniwersytetu Wrocławskiego, protestujący są celowo odcinani od pieniędzy. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że konta biznesmenów, którzy chcą finansowo pomagać protestującym, są blokowane. W tej chwili zgromadzeni na Majdanie finansują się tylko z datków.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Ważna jest też m.in. pomoc dla niezależnych mediów, dzięki którym świat dowiaduje się o wydarzeniach na Ukrainie. Z reguły są to prywatne inicjatywy, bez zaplecza finansowego. Są bardzo słabe w porównaniu z mediami kontrolowanymi przez władze.

Zbiórki w całej Polsce

W kilku miastach ruszyły zbiórki darów między innymi w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i Koszalinie. Potrzebne są ciepłe ubrania, koce, karimaty, śpiwory, środki opatrunkowe i żywność o długim terminie ważności. Zbiórka potrwa do 3 lutego. - Polska jest nie tylko naszym sąsiadem, czujemy gesty wsparcia - mówi konsul generalny Ukrainy w Lublinie ambasador Ivan Hrycak. Jego zdaniem dzisiaj każdy głos jest ważny i dla władzy i dla opozycji. Wiem, ze Polska nie zostawi Ukrainy samej sobie, odczuwamy to na każdym kroku - powiedział Iwan Hrycak.

Źródło: CNN Newsource/x-news

W wielu kościołach w całej Polsce odprawiane są msze w intencji naszych wschodnich sąsiadów. Organizowane są wiece poparcia. Ukraińcom przyda się dosłownie wszystko. - Potrzebne są artykuły spożywcze, środki opatrunkowe, przeciwbólowe, ciepła odzież, rękawiczki, zimowe obuwie - wylicza proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, ks. mitrat Stefan Batruch.

- W pomoc angażuje się wielu ludzi - powiedział Roman Biłas przewodniczący koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Dzwonią ludzie z różnych miast, dopytując się, w jakiej formie mogą się włączyć do akcji. - Na Ukrainie mamy rewolucję , póki w Kijowie będzie Berkut będą zamieszki - uważa Roman Biłas. To może oznaczać, że protesty szybko się nie skończą.

Źródło: TVN24/x-news

Z kolei Fundacja Otwarty Dialog, we współpracy z Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej UGKC w Drohobyczu, ogłasza zbiórkę leków, aby pomóc osobom chorym i rannym podczas trwania protestów na Ukrainie.

Szczególnie przydane będą:

• leki na przeziębienie, np.: Rutinoscorbin, Cerutin, Witamina C, Aspiryna, Strepsils;

• leki przeciwbólowe, np.: Paracetamol, Ibuprofen;

• leki na układ trawienny, np.: Węgiel aktywowany, Stoperan, Nifuroksazyd;

• środki opatrunkowe np.: plastry, bandaże, serwetki sterylne, gazy;

Leki można przesyłać lub osobiście przekazywać na adres Fundacji Otwarty Dialog:

"Zbiórka dla EuroMajdanu".

Fundacja Otwarty Dialog

Al. J. Ch. Szucha 11a lok. 21 (3 piętro)

00-580 Warszawa

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:30 (godziny późniejsze możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tel.: 22 307 11 22)

Można też finansowo zasilić Ukraińców, wpłacając pieniądze na numer konta:

PL98 2490 0005 0000 4530 4115 2508

Alior Bank SA

Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW

W tytule koniecznie trzeba wpisać: Zbiórka dla EuroMajdanu

Zbiórka będzie prowadzona do końca stycznia. W razie potrzeby zostanie przedłużona. Odbiorem z Warszawy i dostarczeniem darów zajmie się Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej.

Protesty na Ukrainie

Demonstracje zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, trwające od listopada, z czasem przekształciły się w wystąpienia antyrządowe. Protesty zaostrzyły się, kiedy 16 stycznia zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament znacznie ograniczył prawo obywateli do demonstracji.

22 stycznia, w dniu święta państwowego Jedności Ukrainy, podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zginęło dotychczas sześć osób - podała opozycja.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Ukraińska opozycja odrzuciła w sobotę propozycje Wiktora Janukowycza w sprawie stanowisk rządowych dla jej liderów. Opozycjoniści chcą m.in. wcześniejszych wyborów prezydenckich. Od piątku wieczorem - kiedy po dwóch dobach zerwano rozejm - w Kijowie znów jest niespokojnie.

'' IAR/PAP/PR24/aj