Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 28.01.2014

SN: wyroki sędziów przeniesionych przez wiceministrów są ważne

Wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa, w zastępstwie ministra, podpisywać decyzji o przenoszeniu sędziów sądów rejonowych, ale wydane wyroki zostają w mocy - orzekł Sąd Najwyższy. Chodzi o tzw. reformę Gowina.
SN: wyroki sędziów przeniesionych przez wiceministrów są ważnecreationc/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • SN orzekł, że wyroki sędziów przeniesionych przez wiceministrów są ważne. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
Czytaj także

Jak wyjaśnił rzecznik Sądu Najwyższego, prof. Piotr Hofmański, SN uznał, że w procesie przenoszenia sędziów minister sprawiedliwości nie może być przez nikogo zastępowany. Jednocześnie SN podkreślił, że uchwała obowiązuje od dnia jej podjęcia, czyli od wtorku. - Oznacza to, że wydane w zeszłym roku wyroki nie mogą być unieważnione z tego powodu, że decyzję o przeniesieniu sędziów podpisał wiceminister - podkreślił Hofmański.
Wniosek o usunięcie rozbieżności w wykładni prawa skierował do Sądu Najwyższego w październiku 2013 roku minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
W lipcu siedmioosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wskazał, że uprawnienie do przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości. Według Izby, nie można go przekazać innej osobie, w tym sekretarzowi lub podsekretarzowi stanu.
Po tym uzasadnieniu, sędziowie większości ze zlikwidowanych tzw. reformą Gowina sądów w całości lub części odstąpili od orzekania, uznając, iż nie są uprawnieni do pracy orzeczniczej. Spowodowało to poważne utrudnienia w rozpoznawaniu spraw i dostępie obywateli do wymiaru sprawiedliwości na terenach dotkniętych reformą.
Od 2008 roku, przeniesiono na podstawie decyzji podsekretarzy stanu, 917 sędziów, którzy łącznie rozpatrzyli blisko 3 mln spraw.
x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk