Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 29.01.2014

Amnestia prezydencka uchwalona. "Nie do przyjęcia dla Majdanu"

Ukraińska Rada Najwyższa przegłosowała prezydencki wariant amnestii, uwarunkowanej opuszczeniem budynków rządowych przez demonstrantów. Opozycja nie uzna tej ustawy - mówi Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda.
Protestujący w Kijowie na placu NiepodległościProtestujący w Kijowie na placu NiepodległościPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Parlament Ukrainy uchwalił w środę późnym wieczorem ustawę o amnestii dla uczestników demonstracji antyrządowych. Opozycja, która nie zgadzała się na projekt tego dokumentu zaproponowany przez rządzącą większość, nie uczestniczyła w głosowaniu.

Prezydencka ustawa zakłada, że amnestia będzie obowiązywać dopiero wtedy, gdy Majdan opuści budynki rządowe i będzie obowiązywała przez 15 dni od tego właśnie momentu - przypominają ukraińskie media. Opozycja chciała amnestii bezwarunkowej.

Władza przyznała oficjalnie, że bierze tych ludzki na zakładników – komentował tuż po uchwaleniu ustawy Ołeh Tiahnybok, z opozycyjnej partii Swoboda. Tiahnybok dodał, że opozycja będzie teraz naradzać się w sprawie dalszych działań, w szczególności z protestującymi z Majdanu. Potem powiedział, że opozycjoniści amnestii nie uznają, a została ona przyjęta nielegalnie, z naruszeniem procedur..

Tego samego zdania co Tiahnybok był szef UDAR-u, Witalij Kliczko. - Zamiast obniżać temperaturę w społeczeństwie, oni ją tylko podwyższają. Pozostajemy na tym samym stanowisku: domagamy się uwolnienia wszystkich zatrzymanych i aresztowanych aktywistów - powiedział opozycjonista.

Komendant samoobrony Euromajdanu, poseł Batkiwszczyny, Andrij Parubij, powiedział, że protestujący nie zamierzają realizować zapisów ustawy przyjętej przez Partię Regionów. – Dopuszczalny dla nas jest tylko jeden wariant – bezwarunkowa amnestia i na ten temat rozmawialiśmy. Wskazane nam warunki (opuszczenie budynków rządowych, red.) są nie do przyjęcia – mówił Parubij agencji RBK Ukraina. Wedlug tego medium na ulicy Hruszewskiego i na placu Niepodległości obecnie jest spokojnie. Ludzie oglądają wyświetlane tam filmy, zajmują się codziennymi sprawami.


Szybko uchwalona amnestia
Projekt autorstwa przedstawiciela szefa państwa w parlamencie Jurija Mirosznyczenki w liczącej 450 osób Izbie poparło 232 posłów. W czasie głosowania z ław opozycyjnych słychać było głosy oburzenia.
Po głosowaniu przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak szybko oznajmił, że zamyka obrady. W sali posiedzeń zabrzmiał hymn Ukrainy.

Janukowycz miał grozić nie zagłosujecie, rozwiążę parlament

Przerwa w obradach Rady Najwyższej trwała od rana do późnego wieczora. Deputowani nie mogli osiągnąć porozumienia co do tego, jaki kształt ma mieć ustawa o amnestii. Odbyły się narady opozycji, a także rządzącej większości. Do parlamentu przyjechał prezydent Wiktor Janukowycz, który rozmawiał z deputowanymi rządzącej Partii Regionów. Część z nich, około 55 osób, chciała poprzeć projekt opozycji przewidujący bezwarunkową amnestię, jak proponowała opozycja. Wiktor Janukowycz zagroził, że jeżeli to zrobią, rozwiąże parlament. Deputowani posłuchali prezydenta i poparli jego projekt przewidujący amnestię, ale pod warunkiem opuszczenia budynków użyteczności publicznej w stolicy i poza nią.

Wedlug posła Partii Regionów Wołodymyra Olijnika, Janukowycz miał nawet być gotów do wcześniejszych wyborów prezydenckich.

Po rozmowach z opozycjonistami, prezydent Ukrainy przyjął we wtorek dymisję rządu Mykoły Azarowa. Parlament anulował natomiast przyjęte 16 stycznia ustawy, ograniczające wolność wypowiedzi i zgromadzeń (te ostatnie, co trzeba zaznaczyć, nie są jeszcze podpisane przez Janukowycza). Były to dwa z postulatów opozycji. Majdan nie zamierza jednak zakończyć protestu, póki nie będą spełnione inne żądania: rozpisanie przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, wprowadzenie zmian w konstytucji, ograniczających władzę prezydenta, i ogłoszenie bezwarunkowej amnestii dla uczestników pokojowych protestów.

 

IAR/PAP/inne/agkm

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>