Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Beata Krowicka 31.01.2014

Radosław Sikorski: Macierewicz likwidował WSI po partacku

Minister spraw zagranicznych uważa, że prokuratura zachowuje się niezrozumiale w sprawie Antoniego Macierewicza.
Minister spraw zagranicznych Radosław SikorskiMinister spraw zagranicznych Radosław SikorskiPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Radosław Sikorski: żądałem dymisji Antoniego Macierewicza (Trójka/IAR)
Czytaj także

Radosław Sikorski jest gotów zeznawać przed komisją śledczą do spraw likwidacji WSI, jeśli zostanie ona powołana przez Sejm. Były minister obrony narodowej i były przełożony likwidatora WSI Antoniego Macierewicza mówił w radiowej Trójce, że opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak używano sprawy likwidowania WSI w polityce.

Powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych chce lewica i część posłów PO.

Minister odniósł się także do wywiadu, w którym Antoni Macierewicz mówił, że Sikorski bardzo przeżywał likwidację WSI i robił wiele, by ją uniemożliwić.

- Jestem najlepiej udokumentowaną ofiarą WSI - powiedział. Przypomniał, że prowadzono wobec niego tajną akcję podsłuchową. - Byłem za rozwiązaniem WSI, ale każdą rzecz można zrobić dobrze lub po partacku. Antoni Macierewicz robił to po partacku - stwierdził Sikorski.

- Uważam, że to, co robił i robi Antoni Macierewicz państwu polskiemu od 20 lat nie powinno być bezkarne. A prokuratura w tej sprawie zachowała się dla mnie niezrozumiale. Prokuratorzy przygotowali bardzo mocny materiał dowodowy po czym jakąś dziwną procedurą on nie jest kierowany do sądu. Mam nadzieję, że sąd podejmie decyzję o kontynuowaniu tej bulwersującej sprawy - tłumaczył.

Sikorski przypomniał, że jako minister obrony narodowej żądał odwołania Macierewicza z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a gdy to nie nastąpiło, podał się do dymisji.

Wojskowym Służbom Informacyjnym zarzucano między innymi podatność na wpływy Rosji, zaniechania kontrwywiadowcze, podejrzane interesy oraz inwigilację środowisk politycznych. Jednym z inwigilowanych był Radosław Sikorski, przeciw któremu prowadzono akcję o kryptonimie "Szpak".

WSI zostały zlikwidowane w 2006 roku. Na ich miejsce powołano Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego. Za głosowało 375 posłów. Ustawę przyjęto głosami PiS, PO, Samoobrony, LPR i PSL. Przeciw była zdecydowana większość posłów SLD, jeden poseł LPR oraz Bronisław Komorowski z PO.

Trójka, IAR, bk