Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.02.2014

Biden znów dzwoni do Janukowycza. Wzywa do kompromisu i wycofania milicji

Wtorkowe posiedzenie Rady Najwyższej nie przyniosło porozumienia. Na Ukrainie przebywa obecnie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która według opozycji gotowa jest delegować pośredników w tych negocjacjach.
Strażnik na barykadzie przy ulicy HruszewskiegoStrażnik na barykadzie przy ulicy HruszewskiegoPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Wiceprezydent USA Joe Biden po raz kolejny w ostatnich dniach rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Apelował do niego o "dialog" z opozycją i "kompromis", by powołać nowy rząd, który mógłby zdobyć zaufanie Ukraińców.

Jak poinformował we wtorek w komunikacie prasowym Biały Dom, Joe Biden apelował do ukraińskiego prezydenta, "by skorzystał z każdej okazji, włączając w to ofertę pomocy międzynarodowej", by zmniejszyć napięcia i budować zaufanie w społeczeństwie, co może pomóc w rozwiązaniu trwającego od ponad dwóch miesięcy na Ukrainie kryzysu politycznego.

- Wiceprezydent podkreślił, że jedyną realną drogą do pokoju i stabilności na Ukrainie jest dialog i prawdziwy kompromis, które pozwolą utworzyć nowy rząd, zdolny do zdobycia zaufania Ukraińców - podkreślono w komunikacie.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Biden apelował o wycofanie milicyjnych oddziałów prewencji, natychmiastowe uwolnienie zatrzymanych demonstrantów oraz postawienie przed sądem osób, które odpowiedzialne są za pobicia dziennikarzy i demonstrantów.

Na Ukrainie od listopada trwają demonstracje zwolenników integracji kraju z UE, które przerodziły się w wielkie protesty antyrządowe. W ubiegłym tygodniu Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa. Opozycja żąda przyspieszonych wyborów i chce, by Rada Najwyższa, ukraiński parlament, przeprowadziła reformę konstytucyjną, ograniczając uprawnienia prezydenta.

Misja Catherine Ashton

W Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, w środę rano spotyka się z prezydentem Janukowyczem. CZYTAJ TAKŻE: Kliczko: rozmowy z władzą trzeba monitorować, Ashton gotowa jest wyznaczyć pośredników wysokiego szczebla >>>

W czwartek na Ukrainę przyleci z kolei asystent sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji Victoria Nuland.


W poniedziałek USA potwierdziły, że rozmawiają z UE o ewentualnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Strona unijna zastrzegła jednak, że taka pomoc będzie uzależniona od reform wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i może nastąpić dopiero po utworzeniu rządu technokratów.

Z kolei szef MSZ Ukrainy Leonid Kożara poinformował agencję RBK Ukraina, że pod koniec tygodnia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wybiera się do Soczi. Wcześniej portal tygodnika "Dzerkało Tyżnia" powiadamiał, że w tym tygodniu ma się odbyć spotkanie Janukowycza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wcześniej Joe Biden dzwonił do Janukowycza kilkakrotnie, m.in. po starciach z milicją w połowie grudnia, a także gdy pojawiły się informacje o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego, pod koniec stycznia.

PAP/in./ agkm

Barykady
Barykady w Kijowie, fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

 

 

 

''