Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 06.02.2014

Prof. Dudek: wniosek SP w sprawie Okrągłego Stołu nieuzasadniony

Posłowie Solidarnej Polski chcą żeby sejm przyjął uchwałę z ich poprawką. Zdaniem historyka ich propozycja jest "uproszczeniem".
Na zdjęciu archiwalnym z 05.04.1989 r. zakończenie obrad Okrągłego Stołu w siedzibie Urzędu Rady MinistrówNa zdjęciu archiwalnym z 05.04.1989 r. zakończenie obrad Okrągłego Stołu w siedzibie Urzędu Rady MinistrówPAP arch/Jan Bogacz
Posłuchaj
  • Poprawka Solidarnej Polski o rabunkowej prywatyzacji i dekomunizacji sprawiła, że nie ma zgody na tekst rocznicowej uchwały okrągłostołowej. Szef Klubu SP Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że projekt uzgodnili wicemarszałkowie Sejmu z PO i SLD / IAR
  • Leszek Miller uważa, że Zbigniew Ziobro wykorzystuje rocznicę do walki politycznej/IAR
  • Profesor Dudek tłumaczy, że wniosek SP to uproszczenie narracji historycznej/IAR
  • PiS uważa, że Sejm uchwałę powinien przyjąć i zgodził się poprzeć projekt uzgodniony przez wicemarszałków z PO i SLD - mówi szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak/IAR
Czytaj także

W środę wicemarszałkowie Sejmu uzgodnili tekst dokumentu, wyrażający uznanie dla uczestników obrad Okrągłego Stołu, którzy "wytyczyli drogę ku wolnej i demokratycznej Polsce".

Tymczasem posłowie Solidarnej Polski złożyli poprawkę, w której domagają się umieszczenia w uchwale fragmentu, mówiącego że Okrągły Stół "przyczynił się również do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd dla ich ofiar oraz braku dekomunizacji i lustracji".

Profesor Antoni Dudek tłumaczy, że to uproszczenie narracji historycznej . - Przy Okrągłym Stole nie było w ogóle mowy o oddawaniu władzy przez komunistów, to jest podstawowy błąd, więc nie mogło być mowy o rabunkowej prywatyzacji czy uwłaszczeniu nomenklatury - powiedział w rozmowie z IAR.

Zdaniem profesora, posłowie nie powinni też przyjmować kilku uchwał związanych z wydarzeniami z 1989 roku. Historyk uważa, że najlepiej byłoby, aby Sejm uczcił cały ten rok jedną uchwałą, najlepiej przy okazji wyborów czerwcowych, bo to - jak powiedział - był najważniejszy moment w1989 roku.

6 lutego 1989 - Lech Wałęsa: "Ten stół otacza narodowa nadzieja, ale także nieufność" >>>

Solidarna Polska chciała zaistnieć w mediach

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomiej Biskup ocenia, że dla SP, każda obecność w mediach to sukces dlatego partia zablokowała uchwałę. To ugrupowanie musi zabiegać o obecność, ponieważ jest na granicy, a nawet pod progiem wyborczym. W tej sprawie widać wyraźnie "rękę Jacka Kurskiego" - uważa Biskup.

Zdaniem politologa, uchwała może być przegłosowana, ale w tym wypadku nie o to chodzi. Brak takiej uchwały zapadnie na wizerunku Sejmu i dlatego nie warto do tego wracać. Można to rozwiązać jakimś upamiętnieniem przez marszałka i wicemarszałków Sejmu - proponuje Biskup.

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu >>>

Wszystko wskazuje na to, że Sejm na obecnym posiedzeniu nie przyjmie uchwały na 25-lecie rozmów Okrągłego Stołu. W związku z obiekcjami Solidarnej Polski konwent seniorów ustalił, że projektem  zajmie się teraz komisja kultury. Posiedzenie Sejmu kończy się w piątek.

Na
Na zdjęciu archiwalnym z kwietnia 1989 r. obrady Okrągłego Stołu - strona solidarnościowo-opozycyjna od lewej: Jacek Merkel, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Bujak. 6 lutego 2014 r. mija 25 lat od rozpoczęcia rozmów prowadzonych przez przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła, w wyniku których rozpoczęła się trans

Konflikt wokół uchwały >>>

W środę wspólny tekst uchwały uzgodnili wicemarszałkowie z PO Cezary Grabarczyk i Jerzy Wenderlich z SLD.
Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej zostali wsparci przez posłów PiS. Prawo i Sprawiedliwość uważa bowiem, że Sejm powinien przyjąć uchwałę.

- Okrągły Stół był ważnym wydarzeniem w roku 1989 i był przemyślaną decyzją taktyczną - mówi szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak. Polityk wskazuje, że chodziło o nadanie impulsu działaniu niepodległościowej opozycji. Przypomina, że Okrągły Stół nie zakładał oddania władzy przez komunistów ale doprowadził do wolnych, demokratycznych wyborów.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że jego środowisko polityczne mówiło wówczas, że wybory powinny odbyć się znacznie wcześniej - nie w 1991 roku ale jesienią roku 1989. Ale to już kolejny fakt z naszej historii - stwierdził szef klubu PiS.

Rzecznik PiS Adama Hofman powiedział, że w przypadku braku zgody i szansy na przyjęcie uchwały przez aklamację należałoby przeprowadzić głosowanie i przyjąć ją większością głosów. Sprzeciw Solidarnej Polski Hofman nazwał "zero procent".

Według wicemarszałka Grabarczyka z PO poprawki Solidarnej Polski są nie do przyjęcia.

Historia.org.pl-Polski portal historyczny/ You Tube

PSL proponuje by nie Sejm a Senat przyjął uchwałę

Polskie Stronnictwo Ludowe szukając kompromisu ma koncepcję, żeby uchwałą zajęli się senatorowie, a nie posłowie. Byłoby to o tyle proste, że w Senacie Solidarna Polska ma jednego przedstawiciela. Jan Bury ma nadzieję, że SP nie zablokuje głosowania.

Okrągły Stół w Radiach Wolności >>>

Okrągły Stół to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Odbywały się one w kilku miejscach, ale najważniejszym była siedziba Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. Tam strony spotkały się w świetle jupiterów na otwarcie i zakończenie obrad i właśnie utrwalony wtedy wizerunek stał się symbolem Okrągłego Stołu.

W rozmowach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby.

Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu - 4 czerwca 1989 r.

Stan wojenny - serwis specjalny >>>

IAR/iz