Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 12.02.2014

Izraelskie firmy zbrojeniowe mają zakaz sprzedaży dronów Polsce

Ministerstwo obrony Izraela wycofało licencje na eksport do Polski dwóm największym firmom zbrojeniowym: Elbit Systems Ltd. oraz Israeli Aerospace Industries (IAI).
Prorosyjscy rebelianci atakują samoloty bezzałogowe należące do OBWEProrosyjscy rebelianci atakują samoloty bezzałogowe należące do OBWE Brian Ferguson/CC/Wikipedia

Decyzja - jak donoszą izraelskie media - została podjęta w wyniku sporu między firmami. Według tych informacji IAI poddała w wątpliwość obiektywizm ówczesnego polskiego wiceministra obrony Waldemara Skrzypczaka, który w korespondencji z izraelskim resortem obrony jasno poinformował, że oferta Elbit bardziej odpowiada potrzebom polskiej armii, choć przetarg na zakup samolotów bezzałogowych tzw.dronów nie był jeszcze rozstrzygnięty.

W związku z tą sprawą generał Skrzypczak, w listopadzie ubiegłego roku, podał się do dymisji.

"Dzika konkurencja"

Jak napisał dziennik "Haarec" wycofanie licencji nastąpiło wskutek  - dzikiej konkurencję (obu izraelskich firm), która mogła wpłynąć na dwustronne stosunki (z Polską) ze względu na rezygnację polskiego wiceministra obrony zaangażowanego w tę sprawę" - pisze "Haarec".
Według źródła tej gazety przedstawiciel izraelskiego resortu obrony Dan Harel wezwał dyrektorów Elbitu i IAI, by przywołać ich do porządku; miał zasugerować, że znacjonalizuje potencjalny kontrakt, zamieniając go w sprzedaż samolotów bezzałogowych na poziomie rządowym. Ale do tego nigdy nie doszło.
- To smutna historia. Obydwie firmy włożyły dużo wysiłku w kontrakt z Polską, a teraz wszystko poszło na marne - powiedziało izraelskiemu dziennikowi gospodarczemu "Globes" źródło z sektora handlu bronią. Za całą sytuację źródło to obarczyło odpowiedzialnością zarząd IAI, który według niego nie umiał pogodzić się z przegraną.

Siemoniak: możemy kupić drony od rządu
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wie o zakazie od grudnia.  Jak utrzymuje szef MON Tomasz Siemoniak, decyzja izraelskiego ministerstwa - nie wywraca - polskiego postępowania. W jego opinii technologicznymi liderami w dziedzinie dronów są Izrael, USA i Wielka Brytania. Minister zaznaczył też, że w dialogu technicznym uczestniczyły podmioty z całego świata.

Minister Siemoniak wyraził opinie, że Polska może kupić drony bezpośrednio od Izraela - Po prostu podmiotem (transakcji) będzie rząd Izraela - napisał na Twitterze, nawiązując do postępowania dotyczącego systemów obrony powietrznej (w tym przeciwrakietowej), gdzie firmy z Izraela reprezentuje rządowa agencja Sibat.
Polskie wojsko wykorzystuje obecnie kilka typów bezzałogowych aparatów latających produkcji polskiej, izraelskiej i amerykańskiej. Jako pierwsze otrzymały taki sprzęt wojska specjalne; obecnie bezzałogowce są także na wyposażeniu wojsk lądowych.
Plan modernizacji armii do roku 2022 przewiduje zakup kilkudziesięciu zestawów różnego zasięgu i wielkości dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Po etapie dialogu technicznego w resorcie obrony trwa analiza propozycji przedstawionych przez kilkunastu potencjalnych dostawców.

mc

''