Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 19.02.2014

Ukraina: śledztwo w sprawie przejęcia władzy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie działań "niektórych polityków", polegających na próbie bezprawnego przejęcia władzy w państwie.
Starcia w KijowieStarcia w KijowiePAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Wcześniej prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył przywódców opozycji o próbę zamachu stanu. Janukowycz oświadczył, że liderzy opozycji wyprowadzili ludzi na ulice, by bez mandatu od narodu i z naruszeniem konstytucji przejąć władzę.

Kijów protestuje: dziesiątki zabitych, nawet 1000 osób rannych [relacja na żywo]

Opozycyjni przywódcy "przekroczyli granicę, kiedy zaczęli nawoływać ludzi do użycia broni, co jest krzyczącym naruszeniem prawa. Ludzie, którzy je łamią, powinni stanąć przed sądem" - powiedział Janukowycz.
- Zapewnienie pokoju w państwie, spokoju obywateli i sprawiedliwości nie jest moim widzimisię, lecz obowiązkiem, który spoczywa na gwarancie konstytucji - ostrzegł prezydent.

Co najmniej 26 ofiar śmiertelnych w Kijowie. To bilans ofiar starć w Kijowie - podany przez ukraińskie MSW. W szpitalach ma przebywać 241 osób, w tym 79 milicjantów i 5 dziennikarzy.

Na Majdanie, po kilkukrotnych szturmach Berkutu, rano sytuacja trochę się uspokoiła. Dopala się stojący kilkadziesiąt metrów od sceny Majdanu budynek związków zawodowych, który był główną kwaterą protestujących. W nocy został podpalony prawdopodobnie przez oddziały milicji.

Na Ukrainie od listopada 2013 roku trwają masowe protesty zwolenników integracji europejskiej, niezadowolonych z rezygnacji władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Z czasem zaczęli się oni domagać ustąpienia prezydenta Janukowycza.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

PAP, to