Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 26.02.2014

Kalemba: będzie specjalny skup trzody chlewnej

Minister Rolnictwa deklaruje pomoc podlaskim producentom mięsa, których dotknęły problemy związane z afrykańskim pomorem świń. W Moskwie zaś unijny komisarz będzie przekonywać do zniesienia embarga.
W przyszłym tygodniu ma ruszyć specjalny skup trzody chlewnejW przyszłym tygodniu ma ruszyć specjalny skup trzody chlewnej PAP/Artur Reszko
Posłuchaj
  • Hodowcy trzody w Podlaskiem będą mogli sprzedawać tuczniki, jeśli zgodzi się na to powiatowy lekarz weterynarii. Taką decyzję podjął minister rolnictwa Stanisław Kalemba/IAR
Czytaj także

Hodowcy trzody będą mogli sprzedawać tuczniki, jeśli zgodzi się na to powiatowy lekarz weterynarii. Taką decyzję podjął minister rolnictwa. Stanisław Kalemba spotkał się z rolnikami w Sokółce. Hodowcy domagają się uruchomienia interwencyjnego skupu trzody i dopłaty do każdego tucznika.

Specjalny skup rozpocznie się w strefie buforowej w przyszłym tygodniu. - Mamy środki na przynajmniej części tego, co jest do sprzedaży. Jeżeli chodzi o tuczniki, pracujemy nad szczegółami - zapewnił Stanisław Kalemba. Jak dodał, taką działalność muszą podjąć podmioty prywatne. Minister nie podał szczegółów dotyczących zasad skupu.

W środę, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że zezwolono na przewożenie trzody ze strefy buforowej na przykład do rzeźni. Jest to jednak możliwe za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, do którego będzie musiało zwrócić się zarówno gospodarstwo wysyłające, jak i przyjmujące trzodę. - Jeżeli świnie wyjeżdżają poza strefę, to odbywa się kwarantanna. Minimum 21 dni - powiedział Jażdżewski.

ASF w Polsce. Tusk - to poważna sprawa

Po stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń wyznaczono tzw. strefę buforową obejmującą kilka powiatów woj. podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę, a zwierzęta muszą być trzymane z zamkniętych pomieszczeniach.

Obydwa chore zwierzęta to dziki znalezione w strefie przygranicznej z Białorusią.

TVP/x-nwews

Z danych hodowców wynika, że w Podlaskiem około 150 rolników ma przygotowanych do odbioru 40 tysięcy sztuk tuczników. Minister Kalemba powiedział, że jest za tym, aby rozważyć ograniczenie populacji dzików szczególnie w regionach przygranicznych. To głównie te zwierzęta przenoszą chorobę groźną również dla świń. Decyzję w tej sprawie musi jednak podjąć minister środowiska.

Co z embargiem Rosji ?

Afrykański pomór świń to dla tych zwierząt bardzo zaraźliwa i groźna choroba.  Jej duże ogniska pojawiły się na Białorusi, potem zachorowania odnotowano na Litwie i w Polsce. Z tego powodu Rosja wprowadziła zakaz wwozu na jej terytorium wieprzowiny z Unii Europejskiej. Oznacza to ogromne straty dla producentów.

W piątek,  unijny komisarz do spraw zdrowia będzie osobiście interweniował w sprawie zakazu. Tonio Borg ma rozmawiać w Moskwie z rosyjskim ministrem rolnictwa.

Komisja Europejska od początku podkreśla, że reakcja Rosji na wykrycie choroby w Unii jest przesadzona. Tonio Borg będzie więc apelował o zastosowanie zasady regionalizacji. Oznacza ona, że import mięsa wstrzymany jest tylko z obszarów objętych chorobą, a nie z całej Wspólnoty. T o właśnie dlatego - po wykryciu przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie, a później także w Polsce, Bruksela objęła skażone województwa strefą buforową.

Dotychczasowe próby przekonania Rosji do zmiany stanowiska nie przyniosły rezultatów. Komisja Europejska liczy, że w piątek uda się wreszcie osiągnąć postęp w rozmowach, ale nie ma zbyt wysokich oczekiwań.

W obliczu dotychczasowej niemocy Brukseli, kilka krajów członkowskich zdecydowało się w ostatnich dniach działać na własną rękę w sprawie embarga. Spotkało się to z krytyką Komisji, która uważa, że w takich kwestiach należy działać wspólnie.

Na afrykański pomór świń nie ma leków i szczepionek>>>

PAP/IAR/iz