Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.03.2014

Miliard euro, misja na Krymie, narady NATO i dyplomacji. Jak pomóc Ukrainie?

Bruksela ma poinformować o środkach dla Kijowa w związku z jego katastrofalną sytuacją finansową. Na Krym przybywa grupa obserwatorów OBWE - uczestniczy w niej dwóch polskich oficerów. W środę odbędzie się też szczyt NATO-Rosja, poprzedzony zebranie Rady Północnoatlantyckiej.
Rosyjscy żołnierze pod ukraińską bazą w miejscowości Pieriewalnoje pod SymferopolemRosyjscy żołnierze pod ukraińską bazą w miejscowości Pieriewalnoje pod SymferopolemPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): amerykańska pomoc finansowa dla Ukrainy będzie mieć formę gwarancji kredytowych
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): najpierw spotkanie ambasadorów NATO, potem dołączy do nich ambasador Rosji
Czytaj także

Ukraińscy wojskowi: Putin kłamie, że nie wysyłał wojska na Krym >>>

Kryzys ukraiński. Serwis specjalny >>>

W Brukseli Komisja Europejska ma ogłosić w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy, który może wynieść ok. 1 mld euro i objąć m.in. opłatę zaległych rachunków za gaz wobec Gazpromu.
Przedstawiciele UE mówią, że misje unijne w Kijowie od pewnego, czasu badały jakie są potrzeby finansowe Ukrainy. Według komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego KE może udzielić Ukrainie tzw. pomocy makroekonomicznej. Są to pożyczki zaciągane pod gwarancją budżetu unijnego.
Tydzień temu w Strasburgu Lewandowski informował, że pomoc pomostowa dla Ukrainy mogłaby wynieść ponad 1 mld euro, czyli o około 400 mln euro więcej niż proponowano jeszcze w zeszłym roku. Dodał jednak, że na pewno natychmiastowe wsparcie dla Ukrainy nie może pochodzić tylko z budżetu UE, ale możliwe są również szybkie pożyczki z MFW oraz wsparcie bilateralne od innych państw. - Może wtedy ten parasol będzie dostateczny, żeby osłonić nowy rząd w Kijowie - ocenił Lewandowski.

NATO w sprawie Ukrainy
W Radzie UE odbędzie się w środę spotkanie Rady Północnoatlantyckiej z ambasadorami krajów UE odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa, a następnie w NATO nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów w sprawie sytuacji na Ukrainie. Rada NATO-Rosja to forum konsultacji w kwestiach bezpieczeństwa i współpracy pomiędzy państwami członkowskimi Sojuszu Północnoatlantyckiego a Federacją Rosyjską.

Misja na Krymie

Na Krym przyjeżdża misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaproszona przez rząd w Kijowie. Ze wstępnych planów wynika, że misja ma potrwać tydzień, jednak nie jest wykluczone jej przedłużenie.
Przedstawiciel USA przy OBWE Daniel Baer poinformował, że 15 państw członkowskich, w tym Stany Zjednoczone, postanowiło zgłosić obserwatorów do tej misji. Obserwatorzy mają być nieuzbrojeni, a celem ich misji będzie monitorowanie aktywności militarnej Rosji.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij informował wcześniej, że misja OBWE pojedzie na Krym w celu monitorowania tam sytuacji. Dodał, że na Krymie sytuacja w sferze bezpieczeństwa jest "skomplikowana, ale stabilna".

Dyplomaci spotkają się w Paryżu
Rano poinformowano, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest w drodze do Paryża na negocjacje w sprawie sytuacji na Ukrainie, a w rozmowach mają brać udział przedstawiciele Francji, Niemiec i OBWE, a także Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rosji. Jak informuje nasz MSZ, szczegóły techniczne rozmów są wciąż ustalane. Główne spotkanie zaplanowano na 15.30 we francuskim resorcie dyplomacji.

Wsparcie z Waszyngtonu

We wtorek późnym wieczorem o Ukrainie rozmawiali Barack Obama i Angela Merkel. Niedługo po tym, jak prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie wysłała swoich wojsk na Krym, Barack Obama i Angela Merkel powtórzyli, że Rosja naruszyła integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Przywódcy USA i Niemiec zgodzili się co do konieczności złagodzenia konfliktu, między innymi poprzez rozmieszczenie międzynarodowych obserwatorów oraz doprowadzenie do bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą.

Obama i Merkel rozmawiali też o przygotowaniach do majowych wyborów na Ukrainie i wsparciu finansowym dla tego kraju.

Wcześniej amerykański sekretarz skarbu Jack Lew poinformował, że pomoc Waszyngtonu dla Kijowa w wysokości 1 miliarda dolarów będzie mieć formę gwarancji kredytowych.
Pieniądze z pożyczek na ten cel będą przeznaczone między innymi na walkę z korupcją oraz ochronę najbiedniejszych Ukraińców przed skutkami trudnych reform gospodarczych jakie czekają ten kraj.

PAP/IAR/agkm