Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 19.03.2014

Napięta sytuacja na Krymie. ONZ wkracza do gry

Ban Ki-moon udaje się do Rosji i na Ukrainę. Sekretarz generalny ONZ chce zachęcić strony konfliktu do pokojowego rozwiązania spornych spraw.
Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy: mieszkańcy okupowanego Krymu skarżą się na rosyjską mobilizacjęSztab Sił Zbrojnych Ukrainy: mieszkańcy okupowanego Krymu skarżą się na rosyjską mobilizacjęPAP/EPA/ANTON PEDKO

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

W czwartek Ban Ki-moon spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem. W piątek uda się do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał z pełniącym obowiązki prezydentem Ukrainy Oleksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Dwa dni po referendum Krym został przyłączony do Rosji. Władimir Putin wspólnie z samozwańczymi władzami Republiki podpisał traktat o aneksji półwyspu. Na stronie internetowej rosyjskiego prezydenta napisano, że dokument "tymczasowo" wchodzi w życie "z dniem podpisania", a ratyfikowany zostanie po decyzji parlamentu.

Jak czytamy w komunikacie, decyzję podjęto po tym, jak obywatele Krymu wyrazili swoją wolną wolę w referendum. W konsekwencji tego plebiscytu, w skład Rosji wchodzi teraz Republika Krymska i, jako osobny region, miasto o znaczeniu federalnym, Sewastopol.

(FILM - Putin anektował Krym)

Źródło: CNN Newsource/x-news

Kijów nie akceptuje postanowień traktatu. Tamtejsze MSZ podało, że nie uznaje Krymu za terytorium Rosji. Aneksja Półwyspu Krymskiego wywołała także głośne reakcje ze strony państw i instytucji europejskich oraz USA. Działania Kremla skrytykowali wszyscy zachodni politycy.

'' IAR/aj