Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 20.03.2014

Rosja uderza sankcjami w doradców Obamy i senatorów

Moskwa odpowiedziała na ograniczenia wizowe i zamrożenie kont ze strony Waszyngtonu. Sankcjami objęto dziewięciu polityków.
Plac Czerwony w MoskwiePlac Czerwony w MoskwieWikipedia/CC/Tal.smart za
Galeria Posłuchaj
  • Prezydent USA Barack Obama o sankcjach przeciwko Rosji w związku z agresją na Krym (źr. IAR)
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): Rosja objęła sankcjami trzech doradców Obamy i sześciu innych polityków, w tym Johna McCaina
Czytaj także

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

USA nakładają sankcje przeciw Rosji. Duma ratyfikowała aneksję Krymu do Rosji [relacja] >>>

Na rosyjskiej liście znaleźli się: zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego - Caroline Atkinson, odpowiedzialna za międzynarodowe stosunki gospodarcze, oraz ds. komunikacji strategicznej Benjamin Rhodes, doradca prezydenta Daniel Pfeiffer oraz lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid, przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, szef senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez, demokratyczna senator Mary Landrieu oraz republikańscy senatorowie John McCain i Daniel Coats.

Rosja nie wyklucza kolejnych sankcji; zapowiada przy każdym "wrogim ataku" odpowie "adekwatnie". Jak napisano w komunikacie MSZ, Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że sankcje wobec niej mogą wrócić do autorów "niczym bumerang".

USA uderzyły w bank i w oligarchów

W czwartek Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje wobec urzędników kremlowskiej administracji i osób wspierających politykę Kremla, a także wobec jednego z rosyjskich banków. To rozszerzenie poprzedniej listy osób karanych ograniczeniami wizowymi i zamrożeniem aktywów w związku z agresją Rosji na Krym. Na nowej liście są według mediów szef i wiceszef administracji prezydenta, Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, oraz szefowie obu izb parlamentu, Siergiej Naryszkin i Siergiej Mironow. Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków; są to m.in.: Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk (człowiek uważany za bankiera Putina) oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, a także prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin. Objęty sankcjami bank Rossija z Petersburga jest uważany za bank związany z otoczeniem Putina.

Szczyt w Brukseli

W Brukseli zebrał się szczyt Unii Europejskiej , który zdecyduje o odpowiedzi państw Wspólnoty na aneksję Krymu przez Rosję i o dalszym postępowaniu, wobec możliwości eskalowania konfliktu przez Kreml.

Duma Federacji Rosyjskiej ratyfikowała w czwartek traktat o przyłączeniu Półwyspu Krymskiego i Sewastopola do Rosji. Wcześniej podpisał go prezydent Rosji Władimir Putin. W niedzielę na Krymie odbyło się referendum, nieuznawane przez społeczność międzynarodową. Od końca lutego oddziały rosyjskie rozpoczęły blokowanie i przejmowanie kontroli nad Krymem, próby destabilizacji sytuacji przez Rosję widoczne są także w południowej i wschodniej części Ukrainy ,w dużych miastach obwodowych, takich jak Charków czy Donieck.

PolskieRadio.pl/PAP/IAR/agkm

(Barack Obama zapowiada rozszerzenie sankcji. Wideo: CNN Newsource/x-news)

''