Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 23.03.2014

Zaginięcie Boeinga 777. Udało się zdobyć nowe zdjęcia satelitarne

Malezyjskie władze otrzymały w niedzielę od Francji nowe zdjęcia satelitarne, na których widać "potencjalne" fragmenty zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines.
Boeing 777Boeing 777Konstantin von Wedelstaedt/Wikimedia Commons/CC

Zdjęcia - jak poinformowało malezyjskie ministerstwo transportu - zostały natychmiast przekazane do australijskiego centrum koordynacyjnego. Na razie nie podano żadnych szczegółów dotyczących nowych materiałów.

Zniknął z radarów

Boeing 777 należący do Malaysia Airlines wyleciał do Pekinu ze stolicy Malezji Kuala Lumpur w sobotę, 8 marca. Godzinę po starcie zniknął z cywilnych radarów nad Morzem Południowochińskim między Malezją a Wietnamem. Mimo zlokalizowania na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Samolot nie wysłał sygnału SOS. Na pokładzie było 239 osób.
Koordynowane przez Malezję poszukiwania prowadzone przez wiele państw dotychczas nie przyniosły żadnych rezultatów.

W czwartek australijscy eksperci poinformowali, że analizując zdjęcia satelitarne odkryli dwa duże obiekty unoszące się na wodzie w południowej części Oceanu Indyjskiego, ok. 2600 km na południowy zachód od australijskiego miasta Perth. Ich zdaniem mogą to być szczątki zaginionego Boeinga 777. Na poszukiwania wysłano kilka jednostek pływających i śmigłowce.
Z informacji uczestników akcji ratunkowej wynika, że pogoda na miejscu poszukiwań jest dobra, co umożliwia wykorzystanie specjalistycznego sprzętu pomocnego w poszukiwaniach zaginionego samolotu.

Zdjęcia są niewyraźne
Eksperci z Australijskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) zastrzegają, że zdjęcia satelitarne obu obiektów są niewyraźne. Na razie udało się ustalić, że są one dużych rozmiarów - jeden ma ok. 24 metrów długości, drugi jest trochę mniejszy. Według AMSA w pobliżu mogą znajdować się także inne obiekty.
John Young z AMSA ostrzegł, że akcja poszukiwawcza będzie utrudniona ze względu na złą widoczność. Według niego ocean na wskazanym obszarze, gdzie przebiega ważny szlak transportowy, ma kilka tysięcy metrów głębokości.
Young zaznaczył też, że tajemnicze obiekty mogą okazać się np. szczątkami jednego z wielu kontenerów, które często spadają z pokładów frachtowców pływających na tej trasie. - Powstrzymamy się od wydawania sądów do czasu zbadania tych obiektów z bliska - powiedział ekspert.
x-news.pl, CNN

PAP/EPA/DIGITALGLOBE
PAP/EPA/DIGITALGLOBE
PAP/EPA/DANIEL
PAP/EPA/DANIEL MUNOZ

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk