Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 24.03.2014

Po aneksji Krymu izolacja Rosji się pogłębia

Przywódca Chin Xi Jinping opowiada się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy - poinformował Biały Dom, relacjonując spotkanie Xi z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Do rozmowy przywódców Chin i Stanów Zjednoczonych doszło w Hadze, gdzie odbywa się szczyt nuklearny. Jednym z tematów rozmowy była sytuacja na Ukrainie i dokonana w ostatnich dniach przez Rosję aneksja Krymu.

Kryzys ukraiński - zobacz serwis specjalny >>>

- W tej kwestii Chińczycy wypowiadają się bardzo jasno, popierając deeskalację konfliktu i jego polityczne rozwiązanie przy jednoczesnym poszanowaniu dla terytorialnej integralności i suwerenności takich państw jak Ukraina - powiedział zastępca doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

Agencja Reutera podkreśla, że w trakcie Nuclear Security Summit prezydent USA Barack Obama szuka wsparcia od europejskich partnerów i Chin w celu międzynarodowej izolacji Rosji w związku z agresją Moskwy na Krymie.
(źródło: CNN Newsource/x-news)

- Europa i Ameryka jednoczą się w poparciu dla ukraińskiego rządu i narodu. Do tej pory jesteśmy też zgodni co do potrzeby ukarania Rosji za jej czyny. Premier Holandii miał rację, mówiąc, że mocniejsze sankcje będą miały ogromny wpływ na rosyjską gospodarkę - powiedział Obama po spotkaniu z premierem Holandii i gospodarzem szczytu Markiem Rutte.
W trakcie haskiego szczytu przywódcy grupy G7 (USA, Japonii, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch) mają rozmawiać o dalszym wzmacnianiu nacisku na władze w Moskwie.
- Główną ideą spotkania G7 jest pokazanie izolacji Putina. Nie przyjmiemy na razie żadnych sankcji, ale możemy omówić nasze następne posunięcia - powiedział agencji Reutera anonimowy przedstawiciel grupy najbogatszych państw świata.

Według premiera wielkiej Brytanii Davida Camerona, grupa G8 nie spotka się w tym roku na szczycie w Rosji.
USA i UE rozszerzyły w ubiegły czwartek sankcje wobec Rosji i zagroziły dalszym ich zaostrzeniem, jeśli Moskwa nie przestanie eskalować konfliktu na Ukrainie. UE postanowiła rozszerzyć listę osób objętych zakazami wizowymi i zamrożeniem środków o dodatkowe 12 nazwisk. USA zamroziły aktywa dodatkowych 20 osób, w tym z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina, wprowadziły też sankcje wobec Banku Rossija.
Obecny szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego jest trzecim z kolei. Poprzednie odbyły się w roku 2010 w Waszyngtonie i w roku 2012 w Seulu. Uczestniczą w nim przedstawiciele 53 państw.

PAP/asop

''